Firma Mitsubishi priznala manipulovanie s testami spotreby

Manipulácia testov spotreby spoločnosťou Mitsubishi sa týka 625 tisíc vozidiel.TOKIO 20. apríla (WebNoviny.sk) – Automobilka Mitsubishi Motors v stredu priznala, že falšovala testy spotreby paliva tak, aby jej vozidlá vykazovali priaznivejšiu úroveň vypustených emisií. Akcie spoločnosti sa následne prepadli o viac ako 15 % a a firma stratila 1,2 mld. USD zo svojej trhovej hodnoty. Bol to najväčší pokles akcií spoločnosti počas jedného dňa za posledných takmer 12 rokov.

Manipulácia testov sa podľa spoločnosti týka 625 tisíc vozidiel vyrobených od polovice roka 2013, vrátane niektorých áut, ktoré Mitsubishi dodalo pre firmu Nissan. Japonská automobilka oznámila, že prestane vyrábať a predávať tieto vozidlá. Zároveň dodala, že zostavila nezávislú komisiu, ktorá bude prípad vyšetrovať.

Japonská automobilka zažíva najväčší škandál od začiatku storočia, keď v roku 2000 odhalila, že zatajovala záznamy o bezpečnosti, ako aj sťažnosti zákazníkov. O štyri roky neskôr firma Mitsubishi priznala vážnejšie problémy, ktoré zatajovala niekoľko dekád.

Spoločnosť Mitsubishi je prvou japonskou automobilkou, ktorá priznala pochybenie pri testoch spotreby po tom, čo v minulom roku otriasol automobilovým priemyslom škandál nemeckého koncernu Volswagen. V septembri sa nemecký výrobca áut priznal, že do dieselových vozidiel inštaloval softvér skresľujúci skutočný objem vypustených emisií. Práve pre falšovanie testov spotreby súhlasila juhokórejská automobilka Hyundai s pridruženou spoločnosťou Kia Motors v roku 2014 s tým, že zaplatí pokutu americkej vláde vo výške 350 mil. USD.

(1 EUR = 1,1343 USD)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. apríla 2016

Odporúčané články