Foto: Spadnutý Boeing Lion Air nebol schopný normálnej prevádzky, piloti mali aj viacero problémov

394623_lion air 1 676x424.jpg

JAKARTA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Lietadlo Boeing 737 Max, ktoré sa koncom októbra zrútilo do Jávskeho mora, nebolo schopné normálnej prevádzky. Informovali o tom zástupcovia indonézskej Národnej komisie pre bezpečnosť dopravy (KNKT), ktorí však presnú príčinu pádu zatiaľ neurčili. Na palube stroja zomrelo všetkých 189 ľudí.

Lietadlo nebolo schopné letu

KNKT uviedla, že letecká spoločnosť Lion Air dala lietadlo naspäť do prevádzky napriek problémom, ktoré zaznamenali počas predchádzajúcich letov. Stroj predtým absolvoval cestu z mesta Denpasar na Bali do Jakarty. „Počas tohto letu mal stroj technické problémy, no pilot sa rozhodol, že bude pokračovať,“ povedal Nurcahyo Utom z KNKT.

Podľa nášho názoru lietadlo nebolo schopné letu a nemalo v ňom pokračovať,“ dodal. V správe tiež uviedli, že piloti mali problém s novým automatickým systémom proti preťaženiu zavedeným v strojoch 737 Max.

Nehoda

Lietadlo sa do Jávskeho mora zrútilo v pondelok 29. októbra len 13 minút po štarte z Jakarty. Pilot krátko po štarte požiadal o pristátie. Údaje z čiernej skrinky preukázali, že stroj mal počas posledných letov problém s rýchlomerom.

Deň pred pádom vymenili pokazený senzor, ktorý však podľa médií aj tak nefungoval správne, v dôsledku čoho stroj mieril k zemi prednou časťou. Nie je jasné, prečo piloti nevyradili z prevádzky automatický systém. Úradom sa zatiaľ nepodarilo nájsť hlasový záznamník z kokpitu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Boeing spoločnosti Lion Air sa krátko po štarte zrútil do mora

Viac k témam: Jakarta, Lion Air, Národná komisia pre bezpečnosť dopravy KNKT, pád lietadla
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Spadnutý Boeing Lion Air nebol schopný normálnej prevádzky, piloti mali aj viacero problémov © SITA Všetky práva vyhradené.

28. novembra 2018

Odporúčané články