Francúzi počas minúty ticha za obete v Nice vypískali Vallsa

Vo Francúzsku došlo počas uplynulých 19 mesiacov už k trom veľkým teroristickým útokom a od útoku v Nice padali na adresu vlády obvinenia, či robí dosť pre to, aby ochránila krajinu pred terorizmom.NICE/PARÍŽ 18. júla (WebNoviny.sk) – Vo Francúzsku si v pondelok napoludnie minútou ticha uctili obete minulotýždňového útoku v Nice. Priamo na bulvári Promenade des Anglais v Nice však zhromaždený dav vypískal premiéra Manuela Vallsa a ďalších predstaviteľov štátu. Požiarnikov, ktorí nasledovali za Vallsom, však podľa agentúry DPA ľudia radostne zdravili.

TERORISTICKÝ ÚTOK V NICE

Vo Francúzsku došlo počas uplynulých 19 mesiacov už k trom veľkým teroristickým útokom a od útoku v Nice, kde zahynulo 84 ľudí – a tento počet nemusí byť stále konečný, keďže niektorí zranení ešte bojujú o život -, padali na adresu vlády obvinenia, či robí dosť pre to, aby ochránila krajinu pred terorizmom.

Obrazom: Teroristický útok v Nice

Minister obrany Jean-Yves Le Drian v pondelok po zasadnutí národnej bezpečnostnej rady novinárom povedal, že francúzske letectvo uskutočnilo počas noci ďalšie nálety na ciele Islamského štátu a pokračuje v boji proti základniam islamistických militantov.

Minister vnútra Bernard Cazeneuve ho doplnil s informáciou, že vnútornú bezpečnosť v krajine posilnili povolaním vojakov v zálohe, v dôsledku čoho bude počas letného obdobia hliadkovať na vychytených miestach, ako sú pláže či letné festivaly, asi 3000 policajtov navyše.

Upozornil však, že Francúzsko ešte nikdy nečelilo teroristickej hrozbe na takej vysokej úrovni.

Odporúčame:

Teror v Nice: Vodič nákladiaka zabil desiatky ľudí (online)

Útočník z Nice sa rýchlo zradikalizoval. Pil a bral drogy

Zistili viac o vrahovi z Nice. Aj to, čo robil pred útokom

Video: Zabijaka z Nice chcel zastaviť odvážny motorkár

Promenáda v Nice, kde došlo k útoku, je opäť otvorená

Útočník z Nice sa rýchlo zradikalizoval. Pil a bral drogy

Obete štvrtkového teroristického útoku si v pondelok napoludnie minútou ticha uctili aj pred francúzskym veľvyslanectvom na bratislavskom Hlavnom námestí. Na pietnom akte sa zúčastnili zástupcovia diplomatických misií aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorý sa zároveň podpísal aj kondolenčnej knihy.

„Sme v smútku, myslíme na rodiny, ale myslíme aj na budúcnosť, že sa treba lepšie chrániť do budúcnosti. Chcel by som sa poďakovať slovenským štátnym orgánom za vyjadrenie ich solidarity, za ich priateľstvo a pomoc, ktorú teraz potrebujeme,“ povedal pre médiá francúzsky veľvyslanec Didier Lopinot. „V takýchto momentoch musíme držať spolu. Tento atak sa stal 14. júla, čiže počas francúzskeho národného sviatku. Je to jasná hrozba na základné hodnoty ako sloboda, rovnosť, bratstvo,“ dodal veľvyslanec.

Zastavením výroby a minútou ticha si obete útoku v Nice uctili aj vo francúzskej automobilke Peugeot Citroën Slovakia pri Trnave. „Vyjadrujeme tak solidaritu s obeťami a pozostalými po minulotýždňových teroristických útokoch v Nice v rámci vyhláseného trojdňového štátneho smútku Francúzskej republiky,“ informoval agentúru SITA riaditeľ vonkajších vzťahov Peter Švec.

Počas štvrtkového sviatku Dňa dobytia Bastily zrážal 31-ročný útočník nákladným autom ľudí na rušnej promenáde Promedane des Anglais v Nice, kde boli tisícky oslavujúcich. Útok, ktorý sa stal približne o 22:30, neprežilo najmenej 84 ľudí, pričom ďalších 200 je zranených. Útočníka napokon policajti zastrelili.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júla 2016

Odporúčané články