Francúzsko, Poľsko a Nemecko chcú posilniť európsku bezpečnosť, hovorili aj o obnovení Weimarského trojuholníka

519455_france_germany_poland_72491 676x451.jpg

13.2.2024 (SITA.sk) – Ministri zahraničných vecí Francúzska, Poľska a Nemecka sa v pondelok stretli v Paríži, aby diskutovali o posilnení obrany a bezpečnosti Európy.

Ako referuje web news.sky.com, hovorili aj o obnovení tzv. Weimarského trojuholníka – dlho nečinného regionálneho zoskupenia určeného na podporu spolupráce medzi týmito tromi krajinami.

Poľský premiér Donald Tusk sa okrem toho v Paríži stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a predtým v Berlíne aj s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Tusk povedal, že chce „oživiť“ vzťahy svojho národa so zahraničnými partnermi.

Stretnutia sa uskutočnili po tom, čo Donald Trump navrhol, aby členské štáty Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktoré nevyčlenia aspoň 2 % svojho hrubého domáceho produktu (HDP) na obranu, neočakávali pomoc od Spojených štátov, ak sa opäť stane prezidentom.

Viac k témam: bývalý americký prezident, Francúzsky prezident, Nemecký kancelár, obrana štátu, poľský premiér
Zdroj: SITA.sk – Francúzsko, Poľsko a Nemecko chcú posilniť európsku bezpečnosť, hovorili aj o obnovení Weimarského trojuholníka © SITA Všetky práva vyhradené.

13. februára 2024

Odporúčané články