Francúzsko sa chystá uznať palestínsky štát

547459_france_macron_army_65391 676x461.jpg

25.7.2025 (SITA.sk) – Francúzsko na Valnom zhromaždení OSN v septembri uzná palestínsky štát, povedal vo štvrtok prezident Emmanuel Macron.

Verný svojmu historickému záväzku voči spravodlivému a trvalému mieru na Blízkom východe som sa rozhodol, že Francúzsko uzná štát Palestína. Formálne to oznámim na Valnom zhromaždení OSN v septembri,“ napísal francúzsky prezident na sieťach X a Instagram.

Francúzsko by bolo najvýznamnejšou európskou mocnosťou, ktorá by uznala palestínsky štát. Proti uznaniu štátu Palestína sú rozhodne Spojené štáty a Izrael.

„Naliehavou prioritou je dnes ukončenie vojny v Gaze,“ napísal Macron. „Musíme konečne vybudovať štát Palestína, zabezpečiť jeho životaschopnosť a umožniť mu, aby prijatím svojej demilitarizácie a plným uznaním Izraela prispieval k bezpečnosti všetkých na Blízkom východe,“ dodal francúzsky prezident.

Viac k témam: Francúzsky prezident, Izraelsko-palestínsky konflikt, Valné zhromaždenie OSN
Zdroj: SITA.sk – Francúzsko sa chystá uznať palestínsky štát © SITA Všetky práva vyhradené.

25. júla 2025

Odporúčané články