Galantská nemocnica dostala monitory dychu pre novorodencov, pomáhajú predísť syndrómu SIDS

360538_novorodenec 676x426.jpg

GALANTA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Novorodenecké oddelenie Nemocnice Svet zdravia v Galante dostalo od Nadácie Križovatka desať monitorov dychu. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú v prípade jeho ohrozenia.

Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Monitory si mamičky môžu z nemocnice aj požičať domov. Agentúru SITA o tom informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia.

Problémy s dýchaním

„Monitory dychu nám pomáhajú v skoršom čase odhaliť u novorodenca problém s dýchaním. Kontrolujú ho, a ak príde k jeho zlyhaniu, upozornia na to zvukovým a svetelným signálom,“ povedala riaditeľka nemocnice Svet zdravia Galanta Alexandra Pavlovičová. Nemocnica už desať rokov monitory dychu v prípade záujmu požičiava mamičkám aj domov.

Nadácia Križovatka sa snaží monitormi BabySense vybaviť všetky pôrodnícke oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocniciach na Slovensku. Riaditeľka nadácie Táňa Tomasch hovorí, že monitory dychu sú jedinou účinnou pomôckou pri prevencii SIDS.

„Nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu môže u dieťaťa nastať počas prvého roku života. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so SIDS, diagnózou, ktorú lekári stanovia, žiaľ, až po smrti dieťaťa,“ vysvetlila Tomasch s tým, že SIDS spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

Fajčenie matky

Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Medzi hlavné rizikové faktory patrí fajčenie matky i nižšia pôrodná hmotnosť dieťaťa.

,,Aj akékoľvek sťaženie dýchania dojčiat sa môže prejaviť ako rizikový faktor, napríklad prikrývky alebo hračky cez tvár bábätka, prehriatie dieťaťa či prekážky v dýchacích cestách. Tiež každé oslabenie organizmu, infekčné choroby, horúčky alebo zvracanie, a najmä choroby dýchacích ciest zvyšujú riziko SIDS,“ dodala Tomasch.

Monitory dychu BabySense sú podľa nej jediným výrobkom tohto druhu na svete registrovaným ako zdravotná pomôcka, pričom spĺňajú najnáročnejšie klinické kritériá zdravotníckych výrobkov.

Viac k témam: monitor dychu, nemocnica, novorodenec
Zdroj: Webnoviny.sk – Galantská nemocnica dostala monitory dychu pre novorodencov, pomáhajú predísť syndrómu SIDS © SITA Všetky práva vyhradené.

1. decembra 2018

Odporúčané články