Grécko zlepšilo stav verejných financií, dlh krajiny je však stále vysoký

353313_grecko 640x420.jpg

BRUSEL 25. septembra (WebNoviny.sk) – Európska únia ukončila procedúru nadmerného deficitu voči Grécku, keďže krajina zlepšila stav svojich verejných financií, hoci ju stále ťaží vysoký dlh.

EÚ v pondelok konštatovala, že grécky deficit je teraz pod úrovňou tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čiže pod maximálne prípustnou výškou deficitu verejných financií, ktorú pripúšťajú pravidlá únie.

Odporúčame:
Macron rokuje o gréckej kríze a budúcnosti Európskej únie, stretnutie sprevádzajú výtržnosti

„Po mnohých rokoch vážnych ťažkostí sú financie Grécka v oveľa lepšej forme,“ povedal Toomas Toniste, minister financií Estónska, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou Európskej únie.

Grécko za minulý rok vykázalo rozpočtový prebytok na úrovni 0,7 percenta HDP a hoci sa prognózuje, že v tomto roku bude mať malý deficit, podľa EÚ sa výhľad krajiny vo fiškálnej oblasti zlepšuje.

Odporúčame:
Dostál: Fico je obyčajný populista bez chrbtovej kosti, nechráni záujmy Slovenska v EÚ

Verejný dlh Grécka bol v minulom roku vo výške 179 percent HDP, ale podľa tohtoročnej jarnej prognózy Európskej únie bude pozitívny vývoj vo fiškálnej oblasti v Grécku trvalý.

EÚ predpovedá, že za tento rok krajina vykáže schodok verejných financií na úrovni 1,2 percenta HDP, ale v budúcom roku opäť dosiahne prebytok, a to vo výške 0,6 percenta HDP.

Viac k témam: dlhy, Európska únia, grécko
Zdroj: Webnoviny.sk – Grécko zlepšilo stav verejných financií, dlh krajiny je však stále vysoký © SITA Všetky práva vyhradené.

25. septembra 2017

Odporúčané články