Harabin: Disciplinárny senát o mne mohol rozhodovať

Podľa Š. Harabina mohol disciplinárny senát o pozastavení výkonu funkcie sudcu v jeho prípade rozhodovať, lebo predseda senátu namietal zaujatosť voči V. Dohňanskému a nie voči nemu.BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – BRATISLAVA 17. decembra (SITA) – Disciplinárny senát na čele s Michalom Boroňom mohol rozhodnúť o dočasnom pozastavení výkonu funkcie sudcu Štefana Harabina tak, ako to navrhovala predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová. Myslí si to samotný Harabin.

Svoj názor odôvodňuje tým, že Daniela Švecová podala 20. novembra dva samostatné procesné návrhy. Prvý bol návrh na disciplinárne stíhanie sudcov Štefana Harabina, Gabriely Šimonovej a Viliama Dohňanského a druhý bol návrh na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu Štefana Harabina.

Predseda senátu Michal Boroň namietal svoju zaujatosť iba vo vzťahu k Viliamovi Dohňanskému. „Ak by disciplinárny senát v zložení Michal Boroň, Pavol Naď, Branislav Cepek bol toho názoru, že sú zákonné podmienky na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcovi Harabinovi, určite by v lehote 10 dní, teda do 30. novembra rozhodol,“ myslí si Harabin. Nič im v tom totiž nebránilo, dokonca ani námietka zaujatosti Boroňa vo vzťahu k Dohňanskému, dodal.

Príslušný senát bol podľa Harabina iného názoru a preto „o návrhu bez prítomnosti zákonných dôvodov nerozhodoval“. Uvádza sa v stanovisku, ktoré poskytol Harabin agentúre SITA. Sudca Michal Boroň pre agentúru SITA ale uviedol, že oba návrhy sú vedené v jednom konaní, z ktorého rozhodovania bol on vylúčený.

Hovorca najvyššieho súdu Boris Urbančík v stredu informoval, že pre námietku predsedu senátu Michala Boroňa, ktorého na čele senátu nahradil Juraj Florovič, senát nestihol v zákonnej 10-dňovej lehote rozhodnúť o pozastavení výkonu funkcie sudcu Štefana Harabina. Toto je tretí disciplinárny návrh, ktorý Daniela Švecová podala od októbra na Harabina, prípadne členov jeho bývalého senátu.

Šéfka Najvyššieho súdu SR podľa Urbančíka ako účastníčka konania zároveň požiadala všetkých predsedov disciplinárnych senátov, ktorí majú rozhodovať o návrhoch na disciplinárne stíhania Štefana Harabina a spol. o informáciu, kedy rozhodnú o týchto návrhoch. „Touto jej výzvou, najmä jej skrytým posolstvom, verejne zastrašovala disciplinárnych sudcov, ktorí majú rozhodovať o jej disciplinárnych návrhoch za právne názory vyjadrené v rozhodnutiach najvyššieho súdu,“ uviedol na margo vyjadrení Švecovej Harabin.

Švecová už od septembra zjavne zasahuje do nezávislosti, nielen najvyššieho súdu, ale teraz už aj disciplinárneho súdu, dodal. Boroň nesúhlasí ani s týmto Harabinovým tvrdením. Účastník v konaní má právo sa informovať o jeho stave. „Podanie predsedníčky Najvyššieho súdu SR, ktorým sa informuje o stave konania, neberiem ako nátlak, ide iba ako realizáciu zákonom priznaného práva účastníkovi konania,“ zdôraznil Boroň.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. decembra 2015

Odporúčané články