Hillary Clintonová vyhrala primárky v štáte Nevada

Podľa prieskumov pred volebnými miestnosťami Hillary Clintonovú v štáte Nevada podporovali najmä staršie ženy. Naopak bývalá ministerka mala problémy pritiahnuť mladších voličov.LAS VEGAS 21. februára (WebNoviny.sk) – Bývalá ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová sa stala víťazkou sobotňajších volebných zhromaždení (caucus) v štáte Nevada. Informovala o tom agentúra AP.

Po spočítaní hlasov z viac než dvoch tretín volebných okrskov mala Clintonová na konte 52.3 percent hlasov, kým jej rival vermontský senátor Bernie Sanders získal iba 47.7 percent. Podľa televízií MSNBC, CNN a Fox News bol Clintonovej náskok v tej chvíli už nedostižný. „Pre všetkých z každého kúta Nevady, ktorí hlasovali s odhodlaním a so srdcom: Toto je vaše víťazstvo,“ reagovala Clintonová na Twitteri.

Pre Clintonovú je to druhé víťazstvo vo volebných zhromaždeniach Demokratickej strany. Sanders zvíťazil v jedných primárkach – minulý týždeň v New Hampshire. Podľa prieskumov pred volebnými miestnosťami Clintonovú podporovali najmä staršie ženy. Naopak bývalá ministerka mala problémy pritiahnuť mladších voličov.

Podporovatelia Clintonovej okrem toho tvrdili, že skúsenosti a šance zvíťaziť v prezidentských voľbách boli rozhodujúce pri ich hlasovaní. Sandersových fanúšikov presvedčili naopak vlastnosti ako údajná čestnosť a úprimná starostlivosť vermontského senátora. Nevadu experti podľa agentúry DPA dlho považovali za baštu Clintonovej, no neskôr sa v prieskumoch začalo Sandersovi prekvapujúco dariť, takže sa očakávali tesné výsledky hlasovania.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. februára 2016

Odporúčané články