Homola bude v budúcej sezóne v medzinárodnom seriáli TCR

Matej Homola sa v roku 2016 predstaví na dvanástich podujatiach po celom svete, na troch z nich sa v rovnakých termínoch pôjdu aj preteky kráľovskej motoristickej triedy formuly 1.

BRATISLAVA 26. januára (WebNoviny.sk) – Slovenský automobilový pretekár Matej Homola sa vo svojej kariére posúva na vyšší stupienok. Dvadsaťjedenročný bratislavský rodák opúšťa európsky šampionát ETCC, v ktorom sa dvakrát stal vicemajstrom (2013, 2014), a od nasledujúcej sezóny bude súťažiť v medzinárodnom seriáli TCR.

Homola sa v roku 2016 predstaví na dvanástich podujatiach po celom svete, na troch z nich sa v rovnakých termínoch pôjdu aj preteky kráľovskej motoristickej triedy formuly 1 (Bahrajn, Singapur, Malajzia). Slovenský pilot bude jazdiť vo farbách profesionálneho maďarského tímu B3 Racing na automobile SEAT León Cup Racer. Jeho tímovým kolegom bude nedávny konkurent Dušan Borkovič zo Srbska.

Na konci minulej sezóny ešte pred tým, ako sme vedeli konečné poradie v ETCC, sme si povedali, že ako pretekár sa chcem dostať na vyššiu úroveň a ísť z Európy do sveta. Bolo to dosť ťažké rozhodnutie, pretože sme mali len dve možnosti, ak som sa chcel pohybovať v pretekoch cestovných automobilov – ísť do WTCC alebo TCR. Moje premiérové preteky WTCC na Slovakia Ringu ukázali, že viem konkurovať najlepším jazdcom. TCR je prosperujúci a progresívny seriál, na účasť v ňom treba asi tretinové náklady v porovnaní s WTCC, navyše medializáciou, pretekaním a kvalitou jazdcov možno prevyšuje WTCC. Pôsobenie v TCR je pre mňa veľkou výzvou, absolvujem tucet pretekov, čo sú ako keby dve sezóny ETCC dokopy. Hoci budem mať k dispozícii novú techniku, chcem víťaziť a nie len učiť sa a zbierať skúsenosti,“ povedal Matej Homola na popoludňajšej utorkovej tlačovej besede v Bratislave.

Vo WTCC na Slovakia Ringu napriek krátkemu testovaniu Matej skončil ako najlepší nováčik v roku 2015, čo považuje odborná verejnosť za veľký úspech. Máme za sebou sériu rokovaní, aby jazdil vo WTCC. Mali sme však lepšie ponuky z rôznych tímov TCR zastúpených fabrikami ako Honda, Peugeot či Seat. Napokon sme prijali ponuku od jedného možno z najlepších tímov – B3 Racing z Maďarska,“ doplnil Matejov otec a manažér Jaroslav Homola.

Tohtoročný automobil Mateja Homolu SEAT León Cup Racer vychádza z predošlej generácie, na rozdiel od svojho predchodcu dostal väčšie brzdy, sekvenčnú prevodovku a iné prvky zrýchľujúce auto. „Pevne veríme, že Maťo bude tento rok bojovať o prvé miesta, predpoklady na to má. Vidíme tu jeden veľký fenomén. Na Slovakia Ring chodí pravidelne mnoho ľudí z Maďarska. Myslíme si, že v tejto skutočnosti drieme potenciál. Predpokladáme, že Matej bude mať aj maďarských fanúšikov, keďže jazdí vo farbách maďarského tímu,“ vyjadril sa Matej Macháček, riaditeľ značky SEAT na Slovensku.

Úvodné preteky v seriáli TCR si Matej Homola odkrúti v bahrajnskom Sachíre na začiatku apríla, následne sa účastníci šampionátu presunú do Európy, aby sa v druhej časti kalendára opäť vrátili na ázijský svetadiel. Sezónu zakončia piloti 20. novembra na mestskom okruhu v čínskom Macau. „Chcem dobre reprezentovať Slovensko a ukázať, že aj u nás máme kvalitných jazdcov, že sa oplatí sledovať motoršport a dať mu viac priestoru. Veľmi sa na to teším, je to pre mňa veľká vec,“ dodal Matej Homola.

Talentovaný slovenský pretekár sa plánuje počas voľnejších dní v sezóne predstaviť aj domácim fanúšikom na Slovakia Ringu či už v rámci WTCC alebo Veľkej ceny Slovenska. Priame prenosy z pretekov medzinárodného seriálu TCR by mali vysielať v priamych prenosoch televízie Sport 1 a Sport 2.

Kalendár medzinárodného seriálu cestovných automobilov TCR v sezóne 2016:

2. – 3. apríla: 1. kolo – Sachír (Bahr.)
24. apríla: 2. kolo – Estoril (Portug.)
8. mája: 3. kolo – Spa-Francorchamps (Belg.)
22. mája: 4. kolo – Monza (Tal.)
5. júna: 5. kolo – Spielberg (Rak.)
19. júna: 6. kolo – Oschersleben (Nem.)
3. júla: 7. kolo – Soči (Rus.)
28. augusta: 8. kolo – Šanghaj (Čína)
17. – 18. septembra: 9. kolo – Singapur
1. – 2. októbra: 10. kolo – Kuala Lumpur (Malaj.)
30. októbra: 11. kolo – Buriram (Thaj.)
20. novembra: 12. kolo – Macau

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. januára 2016

Odporúčané články