Horskú časovku na Gire senzačne vyhral Rus Foliforov

Jazdec tímu Gazprom-Rusvelo Alexander Foliforov vypálil rybník všetkým favoritom a dosiahol najväčšie víťazstvo svojej krátkej profikariéry.ALPE DI SUISI 22. mája (WebNoviny.sk) – Senzačným triumfom Rusa Alexandra Foliforova sa skončila 15. etapa cyklistických pretekov Giro d´Italia, ktorou bola horská časovka na 10,8 km s cieľom v Alpe di Suisi.

Dvadsaťštyriročný jazdec kontinentálneho tímu Gazprom-Rusvelo Foliforov vypálil rybník všetkým favoritom a dosiahol najväčšie víťazstvo svojej krátkej profikariéry. O jeho víťazstve rozhodli len stotinky sekundy pred Holanďanom Stevenom Kruijswijkom (LottoNL-Jumbo), ktorý zvýšil svoj náskok na čele priebežného celkového poradia pred Kolumbijčanom Estebanom Chavesom (Orica GreenEDGE) na 2:12 min.

Odporúčame:

Tretí skončil španielsky veterán Alejandro Valverde s odstupom 23 sekúnd za víťazom, celkovo je štvrtý. Smolu mal taliansky favorit vo farbách Astany Vincenzo Nibali, ktorému v ťažkom kopci 2 km pred cieľom spadla reťaz, musel zastaviť, vymeniť bicykel a napokon skončil hlboko v poli porazených. Nibali klesol v celkovej klasifikácii z druhého na tretie miesto (+2:51).

„Neviem, ako som mohol dnes zvíťaziť. Veril som, že v niektorej z etáp môžem uspieť, ale že sa to stane práve dnes, je pre mňa obrovské prekvapenie. Reálne som uvažoval nad prvou desiatkou v tejto časovke. Toto víťazstvo znamená veľmi veľa pre naše družstvo a zároveň je to pre mňa splnenie sna,“ povedal Foliforov v reakcii pre Eurosport.

Organizátori pripravili krátku, ale nesmierne náročnú časovku v pravom horskom prostredí Dolomitov so štartom vo výške 1060 m a cieľom v 1844 m. S výnimkou úvodného kilometra a pol trasa časovky neustále stúpala. Maximálny sklon terénu bol na 7,5 km – až 11%, priemerný bol 8,3%. V pondelok je na Giro d´Italia deň voľna. Do konca pretekov v Turíne zostáva absolvovať 6 etáp.

Výsledky – Giro d´Italia 2016:

15. etapa (Castelrotto – Alpe di Suisi, 10,8 km): 1. Alexander Foliforov (Rus.) Gazprom-Rusvelo 28:39 min, 2. Steven Kruijswijk (Hol.) LottoNL-Jumbo – rovnaký čas ako víťaz, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +23 s, 4. Sergej Firsanov (Rus.) Gazprom-Rusvelo +30, 5. Michele Scarponi (Tal.) Astana Pro Team +36, 6. Esteban Chaves (Kol.) Orica GreenEDGE +40.

Poradie po 15. etape: 1. Steven Kruijswijk (Hol.) LottoNL-Jumbo 60:41:22 h, 2. Esteban Chaves (Kol.) Orica-GreenEdge +2:12 min, 3. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +2:51, 4. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +3:29, 5. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff +4:38, 6. Ilnur Zakarin (Rus.) +4:40.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.