Hrnčiar sa postaví za to, aby Sieť rokovala o vláde s Ficom

Sieť podľa Hrnčiara bude presadzovať svoj program pre lepší štát a protikorupčné opatrenia.BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) – Podpredseda Siete Andrej Hrnčiar na predsedníctve strany zaujme postoj, aby sa Sieť zúčastnila rokovaní s premiérom Robertom Ficom o zostavovaní vlády. „Ja budem za to, aby sme išli na rokovanie,“ povedal dnes v diskusnej relácii televízie Markíza Hrnčiar. Predsedníctvo Siete má o ďalšom postupe strany rozhodovať dnes, zatiaľ platí rozhodnutie z minulého pondelka, že s Ficom na rokovanie nepôjdu.

„Predčasné voľby nie sú riešením,“ povedal Hrnčiar. Podpredseda Siete zdôraznil, že Sieť a jej líder po voľbách zaujali zdržanlivý postoj voči ostatným opozičným stranám, ktoré na ňu útočili v predvolebnej kampani, všetko v prospech zostavenia pravicovej vlády. Sieť podľa Hrnčiara bude presadzovať svoj program pre lepší štát, protikorupčné opatrenia, napríklad doplnenie vyšetrovacieho tímu, ktorý rieši kauzu Gorila.

PARLAMENTNÉ VOĽBY 2016

Predseda SaS Richard Sulík, ktorý počas týždňa rokoval o zostavení pravicového kabinetu, vyzval strany Most-Híd a Sieť, aby nešli so Smerom-SD a rokovali ďalej o pravicovej vláde. „Chcú to vaši voliči,“ konštatoval Sulík na adresu Mosta-Híd a Siete. Predseda SaS zdôraznil, že spoluprácu so Smerom odmieta 81 percent voličov Mostu-Híd a 78 percent voličov Siete, boj s korupciou presadzuje 90 percent voličov Mostu-Híd a Siete. Spolupráca so Smerom bude pre Most aj Sieť podľa Sulíka zničujúca. „Tá pravicová koalícia možno nevydrží štyri roky, možno vydrží dva, ale odstavíme Smer,“ konštatoval Sulík s tým, že všetkých v opozícii vyzval na urovnanie sporov, aby mohli debatovať o tom, ako zlepšiť situáciu na Slovensku. Vládnutie so Smerom pre SaS neprichádzajú do úvahy, zopakoval Sulík.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár vyzval na kompromis stranu SaS, Most-Híd podľa jeho slov v prospech zostavenia pravicovej vlády urobil kompromisov dosť – či už ide o postoj k SNS, OĽaNO alebo odmietnutie rokovaní s Ficom. Situácia sa po rozhodnutí SNS podľa Bugára zmenila, keďže národniari odmietli spoluprácu s pravicou pod vedením Sulíka. Psou povinnosťou každého zodpovedného politika podľa Bugára je, aby zabránil vzniku predčasných volieb, keďže nepomôžu nikomu okrem extrémistických síl.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

„Vyzývam aj SaS, aby urobila kompromisy,“ poznamenal Bugár. Most-Híd bude pri rokovaniach so Smeroch presadzovať svoje priority ako protikorupčný program, rozvoj regiónov a ďalšie, aby sa zmenila situácia na Slovensku. Až na základe rokovaní so Smerom sa ukáže, či nový kabinet vznikne alebo nie. Bugár upozornil OĽaNO a SaS, že zostaveniu pravicovej vlády zabránili aj útoky týchto strán voči Mostu, KDH a Sieti pred voľbami, ktoré ich oslabili a dnes pravica nemá dostatok hlasov na samostatné vládnutie.

Podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák konštatoval, že spôsob, akým sa vláda zostavuje, nebol vopred dohodnutý s inými stranami, ako sa to snaží prezentovať predseda OĽaNO Igor Matovič. Smer-SD je podľa Kaliňáka pripravený robiť kompromisy pri diskusiách o zostavovaní kabinetu. Kompromisy podľa Kaliňáka musia smerovať k tomu, aby každá strana novej vlády mohla presadzovať svoj program pre uspokojenie svojich voličov. Otázka podľa Kaliňáka dnes nestojí tak, čo bude so stranami, ale čo bude so Slovenskom. Kaliňák na margo neformálneho stretnutia s predsedom Siete Radoslavom Procházkom konštatoval, že o vláde nediskutovali a podobne sa v minulosti stretol aj s Matovičom, Danielom Lipšicom či Sulíkom.

VÝSLEDKY PARLAMENTNÝCH VOLIEB

Predseda SNS Andrej Danko zopakoval, že stabilné poslanecké kluby majú len štandardné strany SNS, Smer, Most-Híd a Sieť. „Chceme byť pravicovým prvkom v takom zostavení,“ dodal. Ak vládu nezostaví Smer, SNS podľa Danka podporí úradnícku vládu. Pravicový kabinet národniari odmietajú pre deštruovanie politického systému zo strany neštandardných subjektov ako OĽaNO-NOVA či Sme rodina.

Predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič si myslí, že „Slovensko zažíva krútenie hadov“ a scenár zostavovania kabinetu bol vopred dohodnutý Smerom aj inými stranami. Všetky pravicové strany vrátane Siete a Mosta-Híd Matovič vyzval, aby nezhrešili so zlodejmi. „Poďme do predčasných volieb vykynožiť zlodejov z politiky,“ poznamenal Matovič s tým, že ak by celá pravica odmietla principiálne spoluprácu so Smerom, v nových voľbách by sa pravica posilnila a ĽSNS by naopak nerástla.

TAKTO PREBIEHALI PARLAMENTNÉ VOĽBY

Milan Uhrík z ĽSNS vidí tie isté tváre a tie isté hádky stále dokola. Činy kandidáta na poslanca ĽSNS Andreja Medveckého, ktorý čelí obžalovaniu z ublíženia na zdraví, Uhrík bližšie nekomentoval, podľa neho platí prezumpcia neviny, vo vyšetrovaní Medveckého je podľa Uhríka viacero nejasností a chýb.

Postoje Milana Mazureka, ktorý by mal Medveckého nahradiť v parlamente a na sociálnych sieťach okrem iného označil holokaust a smrť šiestich miliónov Židov počas druhej svetovej vojny za rozprávku, Uhrík vníma neutrálne, Slovensko má slobodu prejavu, každý môže slobodne vyhodnotiť udalosti a spraviť si na ne vlastný názor, ak neporuší hranice slobody prejavu. Mazurekove vyhlásenia o Adolfovi Hitlerovi a vojnovom Nemecku bude preverovať Generálna prokuratúra SR, ktorá preskúma, či nedošlo k naplneniu zákonných znakov trestného činu extrémistického charakteru.

Predseda Sme rodina Boris Kollár všetkých vyzval, aby rešpektovali, že mu ľudia vo voľbách dali mandát, podobne ako by mali rešpektovať 200 tisíc voličov, ktorí volili ĽSNS.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. marca 2016

Odporúčané články