Inšpekcia ministerstva odmietla trestné oznámenie v kauze únosu Vietnamca, vraj na to nebol dôvod

366120_vladny special airbus a319 676x451.jpg

BRATISLAVA 30. novembra (WebNoviny.sk) – Vyšetrovateľ úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR 12. októbra vydal uznesenie, ktorým odmietol trestné oznámenie v prípade, v rámci ktorého mohol byť vládny špeciál použitý na únos vietnamského občana do zahraničia.

Vypočuli desiatky osôb

„Rozhodol tak, nakoľko nebol dôvod na začatie trestného stíhania a na iný postup. Jeho rozhodnutie potvrdil aj dozorujúci prokurátor, ktorý zamietol sťažnosť oznamovateľky v tejto veci,“ informoval agentúru SITA tlačový odbor rezortu vnútra.

Vyšetrovateľ podľa rezortu vo veci vypočul okrem oznamovateľky 23 osôb, vyžiadal si správy od 15 inštitúcií, ako napríklad oddelenia hraničnej kontroly Ružinov – letisko, letiska M. R. Štefánika, Slovenskej informačnej služby, Vojenského spravodajstva a ďalších.

„Policajná inšpekcia sa rozhodla uznesenie o odmietnutí trestného oznámenia zverejniť vzhľadom na značný záujem verejnosti o túto vec a nakoľko zverejnenie tohto uznesenia povolil vyšetrovateľ,“ dodal rezort vnútra.

Kauza údajného únosu Vietnamca

Denník N v októbri informoval o tom, že dvaja policajti vypovedali pred slovenskými vyšetrovateľmi, že na letisku videli, ako vlečú do nášho vládneho lietadla Trinh Xuan Thanha.

Vietnamec bol údajne unesený ešte počas minulého leta pomocou slovenského vládneho špeciálu. Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) akúkoľvek úmyselnú účasť Slovenska na únose odmietol.

Vietnamského podnikateľa podľa informácií nemeckých médií v lete minulého roka pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave.

Viac k témam: ministerstvo vnútra SR, únos Vietnamca
Zdroj: Webnoviny.sk – Inšpekcia ministerstva odmietla trestné oznámenie v kauze únosu Vietnamca, vraj na to nebol dôvod © SITA Všetky práva vyhradené.

30. novembra 2018

Odporúčané články