Íri nezvolili premiéra ani na tretí pokus, dosiahli rekord

Potrebná väčšina poslancov opätovne nepodporila úradujúceho premiéra Endu Kennyho ani predsedu strany Fianna Fáil Micheála Martina.

Dublin 14. apríla (WebNoviny.sk) – Írski poslanci nezvolili dnes nového premiéra ani na tretí pokus. Krajina tak ostáva v politickej patovej situácii už rekordných 48 dní po voľbách z 26. februára, po ktorých sa parlamentným stranám stále nedarí vytvoriť vládu.

Výsledky dnešných hlasovaní sú rovnaké ako v prípade predošlých dvoch dní, počas ktorých sa nový parlament snažil zvoliť predsedu budúcej vlády. Potrebná väčšina poslancov opätovne nepodporila úradujúceho premiéra Endu Kennyho ani predsedu strany Fianna Fáil Micheála Martina, informovala tlačová agentúra AP.

Kennyho strana Fine Gael ostáva aj po výrazných volebných stratách s 50 kreslami najväčšou stranou v 158-člennej dolnej komore írskeho parlamentu, na vytvorenie väčšinovej koaličnej vlády však potrebuje najmenej 79 poslancov. Len jej tradičný súper Fianna Fáil má so 43 kreslami dostatok mandátov na doplnenie potrebnej väčšiny; tieto dve stredopravé strany však doteraz nikdy nepôsobili v jednej vláde.

Martin nedávno pozastavil rokovania o možnej koalície s Fine Gael, aby získal podporu nezávislých poslancov pre vlastnú kandidatúru na premiéra. Nezávislí poslanci sa však aj dnes znova zdržali hlasovania.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. apríla 2016

Odporúčané články