Islamský štát nabáda k útokom na Merkelovej úrad

Západoeurópske krajiny sú v stave vysokej ostražitosti po smrtiacich bombových útokoch v Bruseli z 22. marca, ku ktorým sa prihlásil Islamský štát. Berlín 31. marca (WebNoviny.sk) – Teroristická organizácia Islamský štát (IS) zverejnila na internete obrázky vyzývajúce nemeckých moslimov k spáchaniu podobných útokov, aké sa odohrali minulý týždeň v Bruseli, pričom označila za možné ciele úrad nemeckej kancelárky Angely Merkelovej či medzinárodné letisko medzi Kolínom nad Rýnom a Bonnom. Agentúra Reuters o tom dnes informuje s odvolaním sa na správu monitorovacej skupiny SITE.

VŠETKO O TERORISTICKOM ÚTOKU V BRUSELI

Fotomontáže IS prevzaté mnohými nemeckými médiami sú doplnené heslami v nemčine podnecujúcimi moslimov k násiliu voči „nepriateľom Alaha“. Jedna z nich zobrazuje militanta, ako hľadí na budovu Letiska Kolín/Bonn, čo komentuje nápis: „To, čo dokázali Tvoji bratia v Belgicku, dokážeš aj Ty!“

Na fotomontáži je Merkelovej úrad v plameňoch

Na inej fotomontáži vidieť Merkelovej berlínsky úrad v plameňoch, bojovníka IS a tank. Titulok znie: „Nemecko je bojiskom.“ Súčasťou ďalšej grafiky je vojenské lietadlo identifikované médiami ako stroj Tornado, ktorý využívajú nemecké sily, a zakrvavené tváre žien a detí, čo má zrejme predstavovať civilistov usmrtených podľa IS pri náletoch na územia obsadené touto skupinou. Výjav dopĺňa otázka: „Budeš ďalej smútiť alebo konečne začneš konať?“

V sociálnych médiách kolovalo v stredu celkovo päť takýchto fotomontáží, pričom všetky podľa SITE obsahovali značku mediálnej skupiny al-Furát spriaznenej s IS. Nemecké médiá zverejnili taktiež videonahrávku IS, ktorá oslavuje útoky v Bruseli a je v nej zaradený aj trojsekundový záber letiska vo Frankfurte nad Mohanom, očividne prevzatý z nemeckej televízie.

Obrazom: Teroristický útok v Bruseli

Nemecko je v hľadáčiku medzinárodného terorizmu

Nemecká spolková kriminálna polícia, ktorá sleduje údajných militantov s nemeckými pasmi vracajúcich sa zo Sýrie a Iraku, reagovala vyjadrením, že z uvedených obrázkov nevyplýva potreba prijímať dodatočné bezpečnostné opatrenia. „Vieme o tomto materiáli a naši experti ho preverujú… Je zrejmé, že Nemecko je v hľadáčiku medzinárodného terorizmu a môžu sa odohrať útoky,“ povedala hovorkyňa kriminalistov s tým, že najnovšie hrozby IS nemenia doterajšie hodnotenie bezpečnostnej situácie.

Západoeurópske krajiny sú v stave vysokej ostražitosti po smrtiacich bombových útokoch v Bruseli z 22. marca, ku ktorým sa prihlásil IS. Šéf nemeckej kriminálnej polície Holger Münch po týchto udalostiach vyhlásil, že IS chce zrejme spáchať v Európe ďalšie „pôsobivé“ útoky v období, keď zažíva neúspechy na bojiskách v Iraku a Sýrii. Po vlaňajších teroristických útokoch v Paríži sa Nemecko zapojilo do bojov medzinárodnej koalície proti IS v Sýrii, plní však iba podporné úlohy, ako sú pozorovacie a tankovacie lety.

Odporúčame aj:

Terorista Abdeslam si želá vydanie do Francúzska

Identifikovali všetky obete teroristických útokov v Bruseli

Ryanair zatiaľ nebude lietať na bruselské letisko Zaventem

Muž podozrivý z účasti na útokoch v Bruseli má alibi

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. marca 2016

Odporúčané články