Islamský štát zaútočil na Asadove bašty, mŕtvych je vyše sto

Najmenej 48 ľudí zahynulo pri výbuchoch v Tartúse a ďalších 53 v Džable. Desiatky ľudí utrpeli zranenia. Damask/Bejrút 23. mája (WebNoviny.sk) – Vyše 100 obetí na životoch si vyžiadala v pondelok séria explózií a samovražedných atentátov v baštách sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Útoky sa odohrali v pobrežných mestách Tartús a Džabla, informuje agentúra AP. Sýrske štátne médiá priniesli správu o najmenej 65 obetiach. Tlačová agentúra Amak napojená na extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS/Dáiš) uviedla, že za sériou útokov je práve Dáiš. „Útoky, ktoré podnikli bojovníci IS, zasiahli zhromaždenia alavitov (náboženskej komunity, ku ktorej patrí aj Asad) v mestách Tartús a Džabla na sýrskom pobreží,“ napísala Amak.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) s odvolaním sa na vlastné zdroje spresnilo, že séria útokov si vyžiadala viac ako 100 obetí na životoch: 48 ich zahynulo pri výbuchoch v Tartúse a ďalších 53 v Džable. Desiatky ďalších ľudí utrpeli zranenia. Podľa SOHR pri útokoch bolo použitých sedem áut naložených výbušninami, pričom päť z nich na miesto dopravil neskorší samovražedný atentátnik.

Dejiskom jedného z útokov bola autobusová stanica v meste Tartús, kde pri výbuchu nálože pripevnenej na tele atentátnika a následnej explózii v aute nastraženej bomby zahynulo viac ako 20 ľudí, spresnilo sýrske ministerstvo vnútra. Okrem toho agentúra SANA informovala o štyroch explóziách, ktoré otriasli mestom Džabla ležiacim južne od prístavného mesta Lázikíja.

Explózie spôsobili na mesto vypálené rakety, ale aj samovražedný atentátnik, ktorý sa odpálil v mestskej nemocnici. Situácia v oboch mestách je obvykle pokojná. Obe sú pod kontrolou vládnych jednotiek. Agentúra AP spresnila, že v meste Tartús má Rusko námornú a v provincii Lázikíja zasa leteckú vojenskú základňu, a protivládni povstalci v tejto provincii ovládajú skôr vidiek.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. mája 2016

Odporúčané články