Islandský premiér Gunnlaugsson oficiálne odstúpil

Islandský premiér je prvou politickou obeťou celosvetovej kauzy, ktorá prepukla po zverejnení dokumentov panamskej právnickej spoločnosti Mossack Fonseca.Reykjavík 7. apríla (WebNoviny.sk) – Islandský premiér Sigmundur David Gunnlaugsson oficiálne odstúpil. Jeho krok nasleduje po vypuknutí obrovskej kauzy okolo úniku tzv. Panamských dokumentov, keď sa objavili aj správy o jeho schránkovej spoločnosti v daňovom raji. Informovala o tom dnes verejnoprávna televízna stanica RÚV.

KAUZA PANAMA PAPERS

Islandský premiér je prvou politickou obeťou celosvetovej kauzy, ktorá prepukla po zverejnení dokumentov panamskej právnickej spoločnosti Mossack Fonseca. Tá mala spoločnostiam a jednotlivcom pomáhať obchádzať daňové zákony, prípadne legalizovať výnosy z trestnej činnosti prostredníctvom tzv. daňových rajov.

Premiér Gunnlaugsson je podozrivý z vlastníctva spoločnosti so sídlom na Panenských ostrovoch. Spoločnosť Wintris je napísaná na Gunnlaugssonovu manželku – bohatú dedičku. V tzv. panamských dokumentoch sú aj mená dvoch členov Gunnlaugssonovej vlády – ministrov vnútra a financií.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. apríla 2016

Odporúčané články