20.6.2025 (SITA.sk) – Intenzita ruských útokov dronmi proti Ukrajine by sa mohla znížiť vzhľadom na izraelské útoky zamerané na iránske výrobné kapacity bezpilotných lietadiel Šáhid. Uviedol to v piatok veliteľ estónskej vojenskej spravodajskej služby Ants Kiviselg. Informuje o tom web Kyiv Independent, ktorý cituje vysielateľa ERR.
Hoci možno predpokladať, že Rusku sa podarilo do značnej miery presunúť výrobu dronov typu Šáhid a Geran do na svoje územie, niektoré kľúčové uzly pre výrobu dronov sú naďalej v Iráne, povedal Kiviselg.
„Existuje teda možnosť, že v blízkej budúcnosti môžeme vidieť určitý pokles používania dronov,“ povedal Kiviselg o ruských útokoch na Ukrajinu. Estónska spravodajská služba je však podľa jeho slov presvedčená, že z dlhodobého hľadiska Moskva plánuje kroky nielen na udržanie, ale aj na „zvýšenie“ svojej výroby dronov.
Viac k témam: drony Šáhid, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Izraelské útoky na Irán podľa estónskej rozviedky zhoršia schopnosť Ruska používať drony © SITA Všetky práva vyhradené.
20. júna 2025