J.K. Rowling odhalila názvy štyroch čarodejníckych škôl

Fiktívne inštitúcie sa nachádzajú v rôznych kútoch sveta.

BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Britská spisovateľka J. K. Rowling prezradila názvy štyroch fiktívnych čarodejníckych škôl, z ktorých každá sa nachádza v inej časti sveta. Informovala o tom v piatok, prostredníctvom webstránky www.pottermore.com.

Ako sama uviedla, okrem Rokfortu, školy známej zo série príbehov o čarodejníkovi Harrym Potterovi, vo fiktívnom svete existuje ešte jedenásť podobných inštitúcií. Podľa autorky sa japonská škola Mahoutokoro nachádza na ostrove Minami Iwo Jima, v brazílskych pralesoch sídli Castelobruxo a polohu severoamerickej vzdelávacej inštitúcie určila medzi Apalačským pohorím a kanadským Quebeckom. Prezradila aj názov najstaršej a najväčšej africkej školy, ktorú pomenovala Uagadou.

Fanúšikom a fanúšičkám zároveň prisľúbila viac informácií o americkej škole, ktorá bude súčasťou prequelu Harryho Pottera s názvom Fantastic Beasts and Where to Find Them. Hlavného hrdinu snímky Newta Scamandera stvárnil 33-ročný Eddie Redmayne. Dej filmovej novinky sa bude odohrávať v 20. rokoch minulého storočia v New Yorku. Spomínaný rodák z Londýna si zahral autora učebnice, ktorú používal čarodejník Harry Potter v rovnomennej knižnej a filmovej sérii. Okrem Redmayna si vo filme zahrajú aj Katherine Waterston ako čarodejnica Porpentina Goldstein či rodák z Brooklynu Dan Fogler, ktorý stvárnil Jacoba Kowalskeho. Herecké obsadenie dopĺňajú napríklad Colin Farrell, Alison Sudol, Jon Voight, Gemma Chan, Ron Perlman, Samantha Morton, Jenn Murray, Faith Wood-Blagrove či Ezra Miller. Novinku začali nakrúcať tento rok v auguste v Leavesden Studios neďaleko Londýna. Jediné zábery, ktoré nebudú pochádzať z filmových štúdií, mali podľa plánu vzniknúť v Liverpoole.

Snímka vznikne na motívy knihy spomínanej autorky J. K. Rowling. Spisovateľka sa zároveň postarala aj o scenár. Dielo Fantastic Beasts and Where to Find Them vydala Rowling v roku 2001 a na Slovensku sa dostalo na trh pod názvom Fantastické zvery a ich výskyt. Filmové spracovanie bude mať tri časti. Prvý diel má americkú premiéru naplánovanú na 18. novembra 2016, zvyšné dve snímky by sa mali dostať do kín v rokoch 2018 a 2020. Na produkcii spolupracujú David Heyman, Steve Kloves, Lionel Wigram i Rowling. Réžiu má na starosti David Yates, ktorý nakrútil aj posledné štyri filmy o Potterovi.

J. K. Rowling je jednou z najznámejších a najúspešnejších spisovateliek súčasnosti. Slobodnú matku žijúcu zo sociálnej podpory preslávila séria kníh o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi, ktorá sa stala vôbec najlepšie predávajúcou sa knižnou sériou.

Na celom svete sa z nej predalo viac než 450 miliónov výtlačkov a z Rowling sa stala multimilionárka, ktorú v roku 2010 redaktori najvýznamnejších britských magazínov vyhlásili za najvplyvnejšiu Britku. Na základe príbehov o Harrym Potterovi vznikli rovnomenné filmy, v ktorých mladého čarodejníka bojujúceho proti zlu v podobe krutého lorda Voldemorta stvárnil Daniel Radcliffe. Pre dospelých napísala román Prázdne miesto (2012) a pod pseudonymom Robert Galbraith vydala romány Volanie kukučky (2013) a Hodvábnik (2014), ktoré vyšli aj v slovenskom preklade. Tretiu knihu zo série pod názvom Career of Evil vydala 20. októbra, pričom slovenský preklad s názvom V službách zla by na Slovensku mal vyjsť tento rok na jar.

Informácie pochádzajú z webstránok www.huffingtonpost.com, www.pottermore.com a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. januára 2016

Odporúčané články