Jagbland: Turecko ako člen RE nemôže obnoviť trest smrti

Turecké členstvo v Rade Európy (RE), založenej v roku 1949, sa datuje od roku 1950. Práve kvôli trestu smrti nie je v RE Bielorusko.Štrasburg/Berlín 18. júla (WebNoviny.sk) – Turecko nemôže ako členská krajina Rady Európy (RE) obnoviť trest smrti. V rozhovore pre internetové vydanie nemeckého denníka Der Tagesspiegel to uviedol generálny tajomník RE Thorbjörn Jagland.

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU

Podľa jeho slov nemôže absolútny trest aplikovať žiadna z členských krajín RE. Turecko je navyše, ako pripomenul Jagbland, nielen signatárom Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ale ratifikovalo aj jeho dodatkové protokoly č.6 a 13, čím potvrdilo, že za akýchkoľvek okolností odmieta trest smrti.

Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat

V podobnom duchu sa v Štrasburgu vyjadril aj hovorca RE Daniel Höltgen, ktorý podčiarkol, že trest smrti je nezlučiteľný s členstvom v RE. Súčasne pripomenul, že Bielorusko, kde jestvuje absolútny trest, práve kvôli nemu nie je členom RE. Turecké členstvo v RE, založenej v roku 1949, sa datuje od roku 1950.

Hlavným cieľom organizácie, ktorá má 47 členských štátov, je ochrana ľudských práv a základných slobôd, uplatňovanie obsahu spomínaného európskeho dohovoru z roku 1950.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júla 2016

Odporúčané články