Juncker chce pomôcť Mayovej s brexitom, o texte dohody však nemôže opäť vyjednávať

364580_jean claude juncker theresa mayova 676x461.jpg

BUKUREŠŤ 11. januára (WebNoviny.sk) – Šéf Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker uviedol, že Európska únia chce pomôcť britskej premiérke vyhnúť sa odchodu z bloku bez dohody, ale vyhlásil, že o zmluve o brexite sa nemôže opäť vyjednávať.

Hladký odchod Británie

„Posudzujeme spoločne s Downing Street, aké vyjasnenia urobiť“, aby sa premiérke Therese Mayovej pomohlo pri schvaľovaní dohody v parlamente, povedal šéf EK. „Nemali by si to pomýliť s novým vyjednávaním,“ upozornil Juncker.

Cieľom dohody je garantovať hladký odchod Británie s dlhým prechodným obdobím na prispôsobenie sa novej situácii a vyrokovanie trvalej obchodnej zmluvy.

Odmietajú perspektívu bez dohody

„Nepáči sa mi perspektíva bez dohody. Bola by to katastrofa,“ povedal Juncker počas návštevy Rumunska, ktoré prevzalo rotujúce predsedníctvo EÚ.

Väčšina britských poslancov tiež odmieta perspektívu odchodu z EÚ bez dohody, ale mnohým sa zároveň nepáči dohoda z dielne premiérky Mayovej. Mnohí zákonodarcovia hovoria, že táto dohoda Britániu pripútava k pravidlám EÚ a znemožňuje jej vytvoriť si nezávislú obchodnú politiku.

Viac k témam: brexit, Európska únia, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Juncker chce pomôcť Mayovej s brexitom, o texte dohody však nemôže opäť vyjednávať © SITA Všetky práva vyhradené.

11. januára 2019

Odporúčané články