Katalánski separatisti stupňujú svoj zápas s Madridom

Katalánsky parlament vlani v novembri odhlasoval začiatok procesu odčlenenia tohto historického regiónu od Španielska.Barcelona 27. júla (WebNoviny.sk) – Separatistické hnutie v katalánskom parlamente zintenzívnilo v stredu svoj zápas s Madridom, keď sa vzoprelo španielskemu ústavnému súdu rozpravou o spornej vízii nezávislého Katalánska.

Katalánsky premiér Carles Puigdemont zároveň ohlásil na 28. septembra parlamentné hlasovanie o vyslovení dôvery regionálnej vláde s cieľom priblížiť Katalánsko k „bránam nezávislosti“, píše denník The Guardian.

Napätá rozprava, počas ktorej si koalícia Junts pel Sí (Spolu za áno) a menšia krajne ľavicová Kandidatúra občianskeho jednoty (CUP) pomerom hlasov 72:11 zabezpečili odobrenie plánu jednostranného odtrhnutia, predstavuje ďalšiu otvorenú výzvu pre španielsku justíciu a úradujúceho španielskeho premiéra Mariana Rajoya.

Odporúčame:

Video: Býčí zápasník prišiel o život, býk mu prepichol srdce

Parlamentná debata vzbudila tiež búrlivú reakciu poslancov strany Ciudadanos (Občania) a Ľudovej strany (PP), ktorí hlasovanie označili za „ilegálne“ a evidentne nedemokratické. Jeden zo zákonodarcov strany Ciudadanos obvinil separatistickú frakciu z toho, že „chce vytrhnúť Katalánsko nielen zo Španielska a EÚ, ale aj z 21. storočia a modernej demokracie“.

Predsedníčka katalánskeho parlamentu a členka hnutia Junts pel Sí Carme Forcadellová však trvá na tom, že parlament si iba uplatnil svoje zvrchované práva.

Katalánsky parlament vlani v novembri odhlasoval začiatok procesu odčlenenia tohto historického regiónu od Španielska, keď separatistickí poslanci využili svoju väčšinu na presadenie zákona zameraného na realizáciu „oddelenia sa od španielskeho štátu“ a vydláždenia cesty pre suverénny katalánsky štát.

Španielsky ústavný súd odpovedal jednomyseľným nariadením, že inkriminovaná legislatíva ignoruje a porušuje pravidlá španielskej ústavy z roku 1978.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. júla 2016

Odporúčané články