Kirgizskí voliči v referende odsúhlasili novú ústavu, ktorá posilní moc krátko úradujúceho prezidenta Žaparova

460633_kyrgyzstan_constitution_46035 d684535f9b364baabbc02bc9a18da8d9 676x451.jpg

11.4.2021 (Webnoviny.sk) – Kirgizskí voliči v nedeľnom referende odsúhlasili zmeny ústavy, ktoré posilnia moc prezidenta. Potvrdila to tamojšia ústredná volebná komisia. Uviedla, že po spočítaní výsledkov z 90% volebných miestností vyplýva, že 79% voličov súhlasilo so zmenou ústavy.

Referendum sa konalo tri mesiace po tom, ako sa Sadyr Žaparov stal prezidentom krajiny.

Krajina závislá od Moskvy

Nová ústava takisto znížila počet kresiel v parlamente o 25%, a to na 90. Prezidentovi umožňuje menovať sudcov a vedúcich orgánov činných v trestnom konaní.

Je tiež základom pre vytvorenie poradného výboru, ktorý podľa niektorých bude akýmsi tieňovým parlamentom a nástrojom prezidenta na vyvíjanie tlaku.

V krajine žije 6,5 milióna obyvateľov. Je do veľkej miery závislá od hospodárskej podpory Moskvy. Nachádza sa tam tiež ruská letecká základňa.

Odpykával si trest za únos

Žaparov sa dostal k moci po tom, ako v októbri v Kirgizsku vyvolali sporné parlamentné voľby politickú krízu a nepokojné masové demonštrácie.

Politik si vtedy odpykával 11,5-ročný trest odňatia slobody za únos regionálneho guvernéra pre spor o zlatú baňu, keď ho demonštranti prepustili.

On následne podnietil odstúpenie prezidenta Sooronbaja Žeenbekova a sám sa stal dočasným lídrom krajiny. Z pozície neskôr odstúpil, aby mohol kandidovať vo voľbách, kontrolu nad Kirgizskom mu pomohli udržať spojenci v parlamente.

Na jeseň to bolo po tretí raz za 15 rokov, čo povstania občanov vyhnali prezidenta z úradu. Stalo sa tak aj v rokoch 2005 a 2010.

Viac k témam: prezident, referendum, ústava
Zdroj: Webnoviny.sk – Kirgizskí voliči v referende odsúhlasili novú ústavu, ktorá posilní moc krátko úradujúceho prezidenta Žaparova © SITA Všetky práva vyhradené.

11. apríla 2021

Odporúčané články