Kiska navštívil Argentínu, dostal dres s Messiho číslom

Po oficiálnej návšteve Čile a pracovnej návšteve Argentíny prezident smeruje na Letné olympijské hry do brazílskeho Ria de Janeiro.
BRATISLAVA 4. augusta (WebNoviny.sk) – Argentína sa nanovo ekonomicky otvára svetu. To bol najdôležitejší signál, ktorý si zo stredajšieho rokovania s argentínskym prezidentom Mauriciom Macrim odniesol prezident Andrej Kiska. Ako informuje internetová stránka prezidenta, argentínska hlava štátu vyzvala na príchod do krajiny každého, kto má chuť investovať a podnikať.

Prezident Kiska zdôraznil, že je to príležitosť aj pre Slovensko. „Argentína je krajina, ktorá má obrovské možnosti, je bohatá na prírodné zdroje. Spolupráca medzi Slovenskom a Argentínou práve v tomto období, keď krajina potrebuje nový elán a novú krv, má obrovské možnosti,“ povedal Kiska.

Slovensko už v Argentíne jednu úspešnú firmu má

Argentína sa len nedávno vrátila na medzinárodné finančné trhy po urovnaní 14 rokov trvajúceho sporu s medzinárodnými veriteľmi. Problém vznikol po štátnom bankrote Argentíny ešte v roku 2002, po ktorom riešila reštrukturalizáciu svojho dlhu, ale nevedela sa dohodnúť so všetkými veriteľmi.

Slovensko už podľa prezidenta jednu úspešnú firmu v Argentíne má, a to softvérovú spoločnosť Eset. Tá má v Buenos Aires pobočku pre Latinskú Ameriku, kde zamestnáva približne 80 pracovníkov. „Každá jedna ekonomická spolupráca krajiny spája. Eset ukazuje presne to, čo som opakoval aj v Čile, že vzdialenosť v dnešnej dobe nových technológii vôbec neznamená prekážku na rozvoj biznisu. Je to dobrý príklad toho, ako sa môžu naše slovenské firmy presadzovať celosvetovo,“ zdôraznil Kiska.

Z Argentíny si odnáša vlastný dres

Počas návštevy podpísali aj dohodu o spolupráci medzi Esetom a Technickou univerzitou v Buenos Aires, ako aj memorandum o porozumení medzi touto argentínskou univerzitou a Žilinskou univerzitou. To je podľa prezidenta signálom, že meno Slovenska sa v Argentíne šíri veľmi dobre. Kiska si z návštevy pobočky Eset odniesol tiež futbalový dres s číslom argentínskej hviezdy Lionela Messiho.

Kiska sa stretol aj so slovenskými krajanmi žijúcimi v Argentíne, kde sa nachádza najväčšia slovenská komunita v Južnej Amerike. Po oficiálnej návšteve Čile a pracovnej návšteve Argentíny prezident smeruje na Letné olympijské hry do brazílskeho Ria de Janeiro. Zúčastní sa na slávnostnom otváracom ceremoniáli, otvorí Slovenský dom a bude aj pri otvorení Českého domu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. augusta 2016

Odporúčané články