Koalícia predstaví návrh na ústavné zrušenie Mečiarových amnestií

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) – Vládna koalícia sa dohodla na postupe na zrušenie Mečiarových amnestií. Vyplýva to zo slov premiéra a predsedu strany Smer-SD Roberta Fica po rokovaní Koaličnej rady.

„V stredu na vláde predložíme ústavné riešenie, ako je možné zrušiť amnestie. Došlo medzi nami k dohode, ktorá umožňuje schváliť na rokovaní vlády novelizáciu ústavy a príslušné rozhodnutie, ktoré bude viesť k zrušeniu,“ povedal Fico s tým, že teraz sa ukáže, či opozícii skutočne ide o zrušenie amnestií, alebo len o politikárčenie. Dodal, že bližšie bude informovať v stredu ráno pred rokovaním vlády na tlačovej besede. „Rozhodli sme sa ústavnou cestou pristúpiť k zrušeniu amnestií,“ uviedol predseda vlády.

Koaličné strany sa dohodli na postupe

Koaličné strany sa v pondelok dohodli na postupe, ktorý podľa predsedu vlády rešpektuje Ústavu SR. Avšak Fico si je vedomý, že bez podpory opozície v parlamente ich návrh neschvália, keďže je potrebná ústavná väčšina.

Odporúčame:
Kresák urobí všetko pre to, aby boli Mečiarove amnestie zrušené. Pripravuje kompromisný návrh

„Ale deklarujeme, že sme schopní pristúpiť k hlasovaniu o zrušení amnestií. Očakávam, že naše návrhy budú vnímané ako cesta k zrušeniu amnestií. Do týždňa môžu byť schválené všetky potrebné kroky. Toto je téma veľmi politická, morálna. Chceme, aby riešenia boli ústavne čisté. Dnes sme za účasti právnikov takéto riešenia navrhli. Možno už v prvý týždeň zasadnutia parlamentu budú Mečiarove amnestie zrušené,“ dodal premiér. Uviedol, že okrem Mečiarových amnestií musia byť zrušené aj milosti bývalého prezidenta Michala Kováča.

Predseda parlamentu a predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko dnes povedal, že opozičný návrh na zrušenie amnestií je podľa neho neúplný a má množstvo nedostatkov. „Prvýkrát v tejto zostave pristupujeme k historickému kompromisu, keď berieme na zreteľ spoločenskú požiadavku a máme na zreteli aj zachovanie funkčnosti a ústavného systému,“ povedal Danko. Podľa neho vládna koalícia vie právne čistou cestou nájsť riešenie situácie. „Nie sme odtrhnutí od nálad a pocitov ľudí,“ uviedol. Ako dodal, situáciu nechcú politicky zneužívať.

O návrhu sa bude rokovať budúci týždeň

„Ak nedôjde k politikárčeniu, celá Národná rada Slovenskej republiky môže hlasovať za zrušenie amnestií,“ povedal predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Dodal, že na rokovaní sa zúčastnil aj poslanec Peter Kresák (Most-Híd), ktorý s návrhom, na ktorom sa koalícia dohodla, súhlasí. Podrobne o ňom budú však informovať v stredu 15. marca pred rokovaním vlády.

O zrušení Mečiarových amnestií bude parlament rokovať už na budúci týždeň na marcovej schôdzi NR SR. Poslanci v decembri posunuli do druhého čítania návrh poslanca Jána Budaja (OĽaNO) na zrušenie Mečiarových amnestií. Návrh podporili okrem opozičných aj všetci prítomní poslanci za koaličnú stranu Most-Híd. Budajovi ide o amnestie udelené bývalým predsedom vlády Slovenskej republiky Vladimírom Mečiarom, ktorý vykonával niektoré oprávnenia prezidenta Slovenskej republiky v roku 1998.

Viac k témam: Mečiarove amnestie, Robert Fico, Vláda SR, Vladimír Mečiar
Zdroj: Webnoviny.sk – Koalícia predstaví návrh na ústavné zrušenie Mečiarových amnestií © SITA Všetky práva vyhradené.

13. marca 2017

Odporúčané články