Koncert pri príležitosti inaugurácie prezidentky Taiwanu

BRATISLAVA 31. mája (WBN/PR) – Taipejská reprezentačná kancelária, Bratislava spolu s Inštitútom pre verejné otázky organizovali koncert, ktorý sa uskutočnil v sobotu 28. mája 2016 v Slovenskej Filharmónii – Redute. Koncert bol zorganizovaný pri príležitosti inaugurácie 14. prezidentky a viceprezidenta Čínskej republiky (Taiwan).

Dňa 16. januára 2016 sa konali voľby štrnásteho prezidenta Čínskej republiky (Taiwanu). Kandidátka na prezidenta Dr. Tsai Ing-wen a kandidát na viceprezidenta Dr. Chen Chien-jen z Demokratickej progresívnej strany (Democratic Progressive Party – DPP) vyhrali voľby získaním 6 894 744 hlasov. Zložením sľubu dňa 20. mája 2016 sa Dr. Tsai stala historicky prvou dámou v prezidentskom úrade Čínskej republiky (Taiwanu) a zároveň prvou prezidentkou, ktorá bola zvolená v slobodných a priamych voľbách v čínsky hovoriacom svete.

Vedúci Taipejskej reprezentačnej kancelárie pán Ruey-Li Tseng v jeho úvodnom slove vyzdvihol tento dôležitý úspech krajiny, privítal čestných hostí, a taktiež poprial Slovensku veľa šťastia a úspechov počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Vedúci Tseng tiež zdôraznil vzťahy medzi Slovenskom a Taiwanom: „Verím, že naša spolupráca a vzájomná podpora bude v budúcnosti pokračovať a rásť.“

Prezident Inštitútu pre verejné otázky pán Grigorij Mesežnikov v jeho prejave poukázal na demokratický pokrok Taiwanu, ako aj na politiku rodovej rovnosti, tzv. gender mainstreaming v taiwanskej spoločnosti, a zdôraznil tiež vzájomne výhodnú spoluprácu medzi Slovenskom a Taiwanom. Podľa slov pána Mesežnikova: „Skúsenosti Taiwanu môžu dnes slúžiť určitým vzorom pre krajiny, ktoré sa tiež rozhodli pre život v slobodnej demokratickej spoločnosti.”

V rámci tohto koncertu vystúpili skvelí taiwanskí hudobníci žijúci v rôznych krajinách ako napríklad Rakúsko, Maďarsko, Česká republika a Veľká Británia a predviedli 15 rozmanitých hudobných vystúpení a moderných ľudových piesní od slávnych skladateľov, najmä od známeho Tyzen Hsiao a iných. Pre potešenie domáceho publika si hudobníci pripravili aj verziu známej slovenskej ľudovej piesne Macejko.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. mája 2016

Odporúčané články