Konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom je podľa Merkelovej dielom Putina, nedá sa však riešiť vojensky

394850_merkelova 676x436.jpg

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová je presvedčená, že konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý sa rozhorel v nedeľu po udalostiach v Čiernom mori neďaleko Krymu, „nemá vojenské riešenie„. Povedala to v reakcii na prosbu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby krajiny NATO vyslali do oblasti vojenské lode.

Vinníkom je Rusko

Podľa Merkelovej sa „záležitosti, ako je táto, dajú riešiť len citlivým dialógom“. Nemecká kancelárka na druhej strane zaujala v spore, z ktorého vyprovokovania sa navzájom obviňujú obe strany, jednoznačné stanovisko a vyhlásila, že vinníkom je Rusko. Ako povedala, „celá kríza je dielom ruského prezidenta“ Vladimira Putina.

Porošenko vyzval NATO na vyslanie lodí do oblasti Azovského mora v rozhovore pre nemecké noviny Bild. „Nemecko je jedným z našich najbližších spojencov a dúfame, že krajiny NATO sú pripravené vyslať vojenské lode do oblasti Azovského mora, pomôcť tak Ukrajine a zaistiť jej bezpečnosť,“ povedal.

Nemôžeme akceptovať ruskú agresívnu politiku. Najprv to bol Krym, potom východ Ukrajiny a teraz chcú Azovské more. Aj Nemecko sa musí spýtať samé seba, ‚Čo ďalšie spraví Putin, ak ho nezastavíme?‚,“ vyhlásil ukrajinský prezident.

Konflikt v Kerčskom prielive

Aliancia na Porošenkovu výzvu reagovala vyhlásením, že jej prítomnosť v čiernomorskom regióne je dostatočná. Ako však dodala hovorkyňa NATO Oana Lungescuová, aliancia bude naďalej „vyhodnocovať svoju prítomnosť v regióne„.

K eskalácii napätia medzi Ruskom a Ukrajinou došlo v nedeľu v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne a Azovské more. V čase, keď sa cez prieliv snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora, na ne zaútočilo ruské námorníctvo. Všetky tri ukrajinské lode Rusi zadržali, rovnako aj všetkých 24 ukrajinských námorníkov, ktorí boli na ich palubách. Informácie pochádzajú z webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Angela Merkelová, Kerčský prieliv, konflikt v Kerčskom prielive (Ukrajina – Rusko), Petro Porošenko, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk – Konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom je podľa Merkelovej dielom Putina, nedá sa však riešiť vojensky © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články