Konflikt v Kerčskom prielive nesmie eskalovať, vraví minister Lajčák po stretnutí s Linkevičiusom

362448_united_nations_general_assembly_57169 3d1c79033b1c4ad9b08262c256d9f56f 676x451.jpg

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Rozvoj bilaterálnych vzťahov vrátane spolupráce na pôde Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO), ako aj ďalších medzinárodných zoskupení, a diskusia o aktuálnych zahraničnopolitických a európskych otázkach boli hlavnými témami rozhovoru ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a jeho litovského kolegu Linasa Linkevičiusa, ktorý pricestoval na Slovensko ako vedúci litovskej delegácie participujúcej na bratislavskom summite Priateľov kohézie.

Budúci vývoj v rámci EÚ

Ako informoval tlačový odbor rezortu diplomacie, pozornosť venovali budúcemu vývoju v rámci EÚ aj v súvislosti s brexitom, spolupráci s krajinami Východného partnerstva, regionálnej kooperácii, predovšetkým vo formáte Vyšehradskej štvorky, ktorej SR aktuálne predsedá, a Nordicko-baltickej osmičky.

Lajčák informoval Linkevičiusa taktiež o nastávajúcom predsedníctve Slovenska v OBSE, ktorého sa naša krajina ujme od januára 2019 a v rámci ktorého chce, okrem iného, venovať pozornosť konfliktom na teritóriu účastníckych krajín tejto organizácie. Aj v tomto kontexte diskutovali o aktuálnom incidente medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou v Kerčskom prielive.

Summit priateľov kohézie

„Je v našom bytostnom záujme, aby situácia ďalej neeskalovala a musíme vyvinúť maximálne úsilie za účelom jej upokojenia a primäť obe strany hľadať riešenie cestou rokovaní pri dodržaní medzinárodného práva. Ďalšie vyhrotenie napätia by mohlo mať vážne politicko-bezpečnostné dopady na širší región,“ uviedol minister Lajčák.

Toho vo štvrtok ešte čaká rokovanie s ministrami Česka, Poľska a Maďarska. Zároveň sa na Slovensku koná summit priateľov kohézie, na ktorom participuje 16 krajín, pričom do Bratislavy prišlo sedem premiérov. Svoju schôdzku v rámci Salzburského fóra majú aj ministri vnútra.

Viac k témam: Miroslav Lajčák, Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)
Zdroj: Webnoviny.sk – Konflikt v Kerčskom prielive nesmie eskalovať, vraví minister Lajčák po stretnutí s Linkevičiusom © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články