Konflikt vyhnal z domovov vyše 1,2 milióna Afgancov

Afganská vláda prijala ešte v roku 2014 sériu opatrení zameraných na pomoc vnútorne presídleným osobám, ktoré však doposiaľ v praxi nefungujú. Kábul 31. mája (WebNoviny.sk) – Počet vnútorne presídlených Afgancov, ktorí opustili svoje domovy kvôli pretrvávajúcemu ozbrojenému konfliktu, sa v priebehu posledných troch rokov viac ako zdvojnásobil – aktuálne je ich už vyše 1,2 milióna. Uviedla to ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI), ktorú citovala agentúra DPA.

„Zatiaľ čo pozornosť sveta sa zjavne presunula od Afganistanu (k iným problémom), riskujeme že zabudneme na neutešenú situáciu, v ktorej sa tam ľudia v dôsledku konfliktu ocitli,“ uviedla Champa Patelová, šéfka AI pre južnú Áziu. „Po tom, ako opustili svoje domovy s úmyslom nájsť bezpečné útočisko, živorí čoraz vyšší počet Afgancov na území svojej krajiny v otrasných podmienkach,“ dodala Patelová.

Afganská vláda doposiaľ nesplnila svoje prísľuby zabezpečiť takto presídleným osobám príbytky, zdravotnú starostlivosť, jedlo či prístup ku vzdelávaniu a práci. „Ani zviera by nežilo v takejto búde, my však musíme,“ uviedla Mastan, 50-ročná Afganka žijúca v tábore pre presídlené osoby v meste Herát na západe Afganistanu. „Radšej by som bola vo väzení ako na tomto mieste, vo väzení by som sa aspoň o strechu nad hlavou a obživu,“ dodala.

Afganská vláda prijala ešte v roku 2014 sériu opatrení zameraných na pomoc vnútorne presídleným osobám, ktoré však doposiaľ v praxi nefungujú. Dôvodmi sú nedostatok skúseností a kapacít a tiež korupcia, uzatvára Amnesty.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. mája 2016

Odporúčané články