Kosovský prezident chce riadnu armádu, inak odstúpi

PRIŠTINA 11. marca (WebNoviny.sk) – Kosovský prezident Hashim Thaci pohrozil odstúpením a novými parlamentnými voľbami, ak zákonodarcovia neschvália jeho návrh na vytvorenie národnej armády, a to napriek námietkam západných spojencov a tamojšej srbskej menšiny. Thaci to povedal v piatok večer pre štátnu stanicu RTK.

„Ak členovia parlamentu nezahlasujú v prospech daného návrhu, v tej chvíli sa vzdám prezidentského úradu. Zákonodarný zbor, ktorý nie je ochotný podporiť vznik armády vlastného štátu, nemá čo robiť v parlamente,“ povedal Thaci, ktorého Demokratická strana Kosova (PDK) je najväčším politickým subjektom v parlamente.

Odporúčame:
Srbsko nikdy neuzná Kosovo, tvrdí prezident Nikolič

Prezident dodal, že námietky Severoatlantickej aliancie ohľadom tohto kroku bude riešiť s NATO „na sto percent“, informovala v sobotu stanica Slobodná Európa. Jeho plán na nahradenie ľahko vyzbrojených bezpečnostných síl riadnou armádou vyvolal nevôľu srbskej minority, ktorej predstavitelia ho chcú v parlamente zablokovať.

Srbskí poslanci tvrdia, že takáto zmena si vyžaduje ústavné zmeny. Avšak Thaci ako vrchný veliteľ kosovských bezpečnostných síl tvrdí, že má právo prikročiť k tejto transformácii. Parlament tento týždeň obišiel opozíciu a pripravil novelizácie, ktoré umožnia nákup ťažkých zbraní a nábor väčšieho množstva vojakov.

NATO má v Kosove stále 4500 členov mierových jednotiek. NATO i Spojené štáty vyhlásili, že ak bude Thaciho sporný plán schválený, prehodnotia ďalšiu pomoc, ktorú tejto balkánskej krajine dlhodobo poskytujú. Právni experti nemajú jednotný názor, či je zriadenie kosovskej armády zvolenou cestou skutočne možné.

Viac k témam: Hashim Thaci, Kosovo
Zdroj: Webnoviny.sk – Kosovský prezident chce riadnu armádu, inak odstúpi © SITA Všetky práva vyhradené.

11. marca 2017

Odporúčané články