Kostol v Hronskom Beňadiku vyhlásili za diecéznu svätyňu

394448_kostol 676x452.jpg

NITRA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Farský kostol svätého Benedikta v Hronskom Beňadiku vyhlásili za diecéznu svätyňu. Dôvodom povýšenia tohto pútnického chrámu je jeho význam v minulosti i v súčasnosti.

Vyhlásenie za baziliku minor

Historicky aj umelecky vzácny chrám sa stal po Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade druhým najvýznamnejším kostolom Nitrianskej diecézy spolu so svätyňou v Skalke.

Konferencia biskupov Slovenska podporí žiadosť nitrianskeho biskupa o vyhlásenie tohto chrámu za baziliku minor,“ informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko. Ako dodal, nitriansky biskup Viliam Judák 25. novembra posvätil nový oltár, do ktorého vložil relikvie svätých Andreja Svorada a Beňadika, patrónov diecézy.

Relikvia Kristovej krvi

V Hronskom Beňadiku pôsobili benediktíni. V roku 1083 sa na tomto mieste postarali o vznik Nitrianskeho evanjeliára, ktorý je najstaršou listinnou ručne písanou pamiatkou na našom území. Chrám postavili v 14. storočí. V roku 1483 dostalo miestne benediktínske opátstvo od kráľa Mateja Korvína I. relikviu Kristovej krvi.

Ide o časť plátna s kvapkami krvi Ježiša Krista. Kráľ dostal túto relikviu pravdepodobne od pápeža Pavla II. ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom. Opáti sa rozhodli, že v interiéri kostola vyhradia pre relikviu špeciálnu časť, kde bude uctievaná a postavili pre ňu kaplnku.

V štatutárnych normách, ktoré určil biskup Judák pre svätyňu v Hronskom Beňadiku, sa uvádza, že tým veriacim, ktorí ju navštívia „a nábožne sa v nej zúčastnia na posvätných obradoch alebo sa aspoň nábožne pomodlia pred relikviou Kristovej krvi Modlitbu Pána a Vyznanie viery, sa udeľujú za obvyklých podmienok čiastočné odpustky,“ informoval Lyko.

Viac k témam: benediktíni, kostol svätého Benedikta, Nitrianska diecéza
Zdroj: Webnoviny.sk – Kostol v Hronskom Beňadiku vyhlásili za diecéznu svätyňu © SITA Všetky práva vyhradené.

27. novembra 2018

Odporúčané články