Krajiny V4 sú pripravené pomôcť Macedónsku s vlnou migrantov

Macedónsko je súčasťou takzvanej balkánskej trasy, ktorú využívajú utečenci na ceste do bohatých západoeurópskych krajín.Praha 17. decembra (WebNoviny.sk) – Krajiny Vyšehradskej skupiny (V4) sú pripravené pomôcť Macedónsku vyrovnať sa s vlnou migrantov prichádzajúcich do Európy. Český minister obrany Martin Stropnický to vyhlásil dnes na stretnutí s predstaviteľmi V4 v Prahe. Dodal, že Česko, Slovensko, Maďarsko a Poľsko budú koordinovať svoju pomoc, o ktorú ich požiadalo Macedónsko.

Macedónsko žiada v rámci podpory aj materiálnu pomoc, napríklad nákladné automobily. Podľa serveru biztweet.cz by krajiny V4 mohli na macedónskej hranici pomôcť vybudovať plot, citoval ho portál rozhlas.cz.

Macedónsko, ktoré nie je členským štátom Európskej únie, je súčasťou takzvanej balkánskej trasy, ktorú využívajú utečenci na ceste do bohatých západoeurópskych krajín.

Stropnický na rokovaniach V4 o migrácii a pomoci Macedónsku uviedol, že Česko by mohlo vyslať do tejto krajiny až 50 policajtov. Tento krok podľa očakávania schváli česká vláda na svojom zasadnutí v pondelok 21. decembra.

Stropnický dodal, že česká armáda vyšle do Macedónska požadovaný materiál vrátane stanov a vozidiel. Ako prvý krok však do polovice februára vycestujú do Macedónska spomínaní policajti. Vyslanie vojenskej pomoci by mohlo byť druhým krokom – a práve o tom dnes v Prahe rokovali zástupcovia rezortov obrany Česka, Maďarska, Slovenska a Poľska, napísal portál rozhlas.cz.

Vojenská pomoc by mohla byť v podobe ženistov, zdravotného personálu, ale aj stanov, dopravných prostriedkov a podobne, spresnil Stropnický. Vyhlásil tiež, že Macedónsko „cítime ako vec, kde by sme mali byť a budeme solidárni“.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. decembra 2015

Odporúčané články