Kto zaplatí plytvanie vo VšZP? Beblavý ukázal na vinníkov

Ak by parlamentný výbor pre nezlúčiteľnosť funkcií uznal Miroslava Vaďuru za vinného, musel by podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého zaplatiť pokutu vo výške svojho ročného platu v roku 2015, čo je viac ako 50-tisíc eur. Zároveň poslanec dal podnet ministrovi zdravotníctva na Miroslava Vaďuru a Marcela Foraia na náhradu škody 4,15 milióna eur v prípade Kostka.BRATISLAVA 22. júla (WebNoviny.sk) – Nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý podáva podnet výboru pre nezlučiteľnosť funkcií na Miroslava Vaďuru za porušenie ústavného zákona o konflikte záujmov v prípadoch jemu blízkych firiem aj firmy maséra Kostku.

Zároveň posiela podnet ministrovi zdravotníctva SR Tomášovi Druckerovi na Vaďuru aj na Marcela Foraia na náhradu škody v prípade Kostka. Beblavý tiež vyzýva súčasného generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Miroslava Kočana, aby urýchlene prepustil Vaďuru zo služieb poisťovne. Informoval o tom vo štvrtok na brífingu.

Zmluvy VšZP s firmami osôb blízkych jej vedeniu neboli v poriadku

Ako konštatoval v stredu Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), zmluvy VšZP s firmami osôb blízkych jej vedeniu neboli v poriadku.

KAUZA KOSTKA

Hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková uviedla, že zameranie kontroly bolo širšie, keďže NKÚ posudzoval nielen zmluvy, v ktorých figurovala osoba blízka vtedajšiemu štatutárovi VšZP Marcelovi Foraiovi (Anna S.) a spoločnosti medializovanej ako „Klinika Kostka“. Kontrolóri si posvietili aj na ďalšie vybrané zmluvy nasmerované na štátnych a neštátnych poskytovateľov laboratórnej diagnostiky, CT vyšetrení, magnetickej rezonancie, rádiológie a podobných diagnostických vyšetrení.

Odporúčame:

Kontrola potvrdila nevýhodnosť zmlúv VšZP s tetou Ankou

Beblavý poznamenal, že podnet výboru pre nezlučiteľnosť funkcií na Foraia podať už nemôže. „V prípade Marcela Foraia som také podanie podal ešte vlani v septembri, čím sa celá kauza odštartovala. Konanie bolo zastavené, keďže sa počas neho vzdal funkcie a pre dieru v zákone ho nie je možné ani obnoviť, ani začať nové konanie,“ vysvetlil.

Pri Vaďurovi však takéto prekážky nie sú. „Aj keď už nie je vo funkcii, už v minulosti boli odsúdení verejní funkcionári v podobných situáciách aj po odchode z funkcie a toto ustanovenie výslovne podporil aj Ústavný súd SR,“ povedal poslanec. Ak by výbor pre nezlučiteľnosť funkcií uznal Vaďuru za vinného, musel by podľa Beblavého zaplatiť pokutu vo výške svojho ročného platu v roku 2015, čo je viac ako 50 tisíc eur.

„V prípade oboch pánov je ešte nevyhnutné vymáhať škodu, ktorú spôsobili. Celkové škody z ich pôsobenia môžu byť aj v desiatkach miliónov eur, ale vyčísliť ich môže len ministerská kontrola,“ konštatoval Beblavý.

Podľa neho nespochybniteľná je však škoda v prípade Kostka, keďže kontroly Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a NKÚ preukázali protizákonnosť ich konania, nevýhodnosť ich konania pre štát a objem, ktorý bol štátom vyplatený (4,15 mil. eur). „Preto vo štvrtok podávam podnet ministrovi zdravotníctva, aby vymáhal túto škodu, 4,15 miliónov eur, voči obom pánom. Pán minister si musí vybrať: buď si chce zachovať svoju povesť, alebo nažívať v pokoji so zdravotníckou chobotnicou. Oboje sa nedá,“ povedal Beblavý.

Vedenie VšZP už niekoľko týždňov realizuje vnútornú hĺbkovú kontrolu

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Stanislava Luptáková v reakcii uviedla, že nové vedenie VšZP už niekoľko týždňov realizuje vnútornú hĺbkovú kontrolu zmluvných vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, minister zdravotníctva je o týchto krokoch priebežne informovaný. Pripomenula však, že náprava nedostatkov v správe NKÚ je predovšetkým úlohou a kompetenciou nového vedenia zdravotne poisťovne.

„Ministerstvo zdravotníctva SR bude priebežne požadovať odpočet plnenia týchto úloh. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker už v prípade zistení Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uviedol, že ak sa preukáže pochybenie a bude uložená finančná sankcia, tak bude požadovať jej zosobnenie,“ dodala. Minister zdravotníctva rovnako požiadal podľa hovorkyne vedenie VšZP, aby pripravilo postup krokov zameraných na vyvodenie osobnej zodpovednosti aj v zmysle zistení NKÚ.

„Vedenie VšZP akceptuje odporúčania NKÚ a v termíne do 5. augusta je pripravená prijať adekvátne nápravné opatrenia,“ reagovala Eva Ravingerová z referátu komunikácie VšZP. Ako ďalej dodala, pre medializované zmluvy prebieha aj vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní. „Vedenie poisťovne považuje za korektné pri vyvodzovaní hmotnej či personálnej zodpovednosti, alebo náhrady škody mať k dispozícii aj tieto závery. VšZP v tejto súvislosti poskytuje orgánom činným v trestnom konaní plnú súčinnosť,“ uzavrela zástupkyňa zdravotnej poisťovne.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. júla 2016

Odporúčané články