Kurdi hlasujú v referende o nezávislosti, plebiscit podľa irackého premiéra ohrozuje región

353290_iraq_kurdish_referendum_07747 4e5b2114e9924c0bba6b0095bc65182f 640x420.jpg

ARBÍL 25. septembra (WebNoviny.sk) – V Iraku sa začalo nezáväzné referendum o osamostatnení Kurdistanu, na ktorom by sa mali podľa očakávania zúčastniť viac ako tri milióny ľudí. Plebiscit sa koná v troch provinciách kurdského autonómneho regiónu, ako aj na územiach, ktoré si nárokujú rovnako Kurdi a Iračania, vrátane mesta Kirkúk bohatého na ropu.

Odporúčame:
Kurdi sú pripravení vytvoriť si vlastné hranice štátu

Koná sa pritom aj napriek obavám západných krajín, že môže vyvolať novú vlnu konfliktov, destabilizovať región a narušiť boje proti Islamskému štátu. Proti referendu je aj samotný Irak, ktorý nariadil, aby kontrolu nad všetkými hranicami a letiskami kurdského regiónu prevzala federálna vláda.

Iracký premiér k situácii povedal: „Referendum je protiústavné. Ohrozuje Irak, mierové spolunažívanie medzi Iračanmi a celý región.“ Irak síce žiadal zrušenie referenda, v autonómnom regióne Kurdov toto rozhodnutie ale nemôže presadiť.

Odporúčame:
USA vyzývajú Kurdov: Zrušte referendum, máme pre vás iný plán

Kurdský prezident Masúd Barzání vyjadril nádej, že referendum bude pokojné, napriek tomu si je ale vedomý, že cesta k nezávislosti bude riskantná.

Kurdi tvoria 15 až 20 percent obyvateľstva Iraku a už desiatky rokov bojujú za svoju samostatnosť. Ich početné menšiny žijú aj v Turecku, Sýrii a Iráne.

Predbežné výsledky hlasovania sa očakávajú v utorok, oficiálne výsledky by mali zverejniť v priebehu týždňa.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a agentúry AP.

Viac k témam: Irak, Kurdi, nezávislosť kurdov, referendum
Zdroj: Webnoviny.sk – Kurdi hlasujú v referende o nezávislosti, plebiscit podľa irackého premiéra ohrozuje región © SITA Všetky práva vyhradené.

25. septembra 2017

Odporúčané články