Kurdi s podporou USA vyhnali islamistov z mesta Manbidž

Kurdmi vedeným Demokratickým silám Sýrie (DFS) sa Manbidž podarilo takmer úplne ovládnuť necelé dva mesiace po začiatku veľkej ofenzívy, ktorej cieľom bolo vytlačiť militantov z tohto mesta ležiaceho neďaleko sýrsko-tureckých hraníc. BEJRÚT 6. augusta (WebNoviny.sk) – Prevažne kurdské jednotky podporované Spojenými štátmi, dobyli z väčšej časti sýrske mesto Manbidž, ktoré bolo v rukách extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie ľudskoprávnej organizácie SOHR.

Kurdmi vedeným Demokratickým silám Sýrie (DFS) sa Manbidž podarilo takmer úplne ovládnuť necelé dva mesiace po začiatku veľkej ofenzívy, ktorej cieľom bolo vytlačiť militantov z tohto mesta ležiaceho neďaleko sýrsko-tureckých hraníc.

„Jednotky DFS teraz prečesávajú centrum a severnú časť Manbidžu, kde sa ešte môžu ukrývať bojovníci organizácie Islamský štát,“ uviedol pre DPA šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán. Obsadenie mesta a jeho okolia by znamenalo, že IS stratí poslednú prístupovú cestu k hraniciam s Tureckom a v tejto oblasti zostane odrezaný od okolitého sveta.

Pád Manbidžu podľa DPA pravdepodobne výrazne oslabí schopnosť Islamského štátu zásobovať mesto Rakka, ktoré je hlavným mestom extrémistami vyhláseného kalifátu. Mesto Manbidž padlo do rúk militantov z IS v roku 2014.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. augusta 2016

Odporúčané články