Letecký úder na väznicu v Jemene si vyžiadal najmenej 80 životov

477901_yemen_97406 f5cfe017cc044e95bca0aa9cc2c85495 676x372.jpg

22.1.2022 (Webnoviny.sk) – Letecký úder koalície vedenej Saudskou Arábiou, ktorý zasiahol väznicu v Jemene na území ovládanom húsijskými povstalcami, si vyžiadal najmenej 80 životov. Oznámili to v sobotu povstalci.

Vláda vs. povstalci

Piatkový útok bol súčasťou intenzívnej leteckej a pozemnej ofenzívy v rámci občianskej vojny, v ktorej bojuje medzinárodne uznávaná jemenská vláda podporovaná koalíciou pod vedením Saudskej Arábie a povstalci podporovaní Iránom.

Húsíovia uviedli, že záchranári stále hľadajú preživších a telá v troskách väznice v provincii Saada pri hraniciach so Saudskou Arábiou. Humanitárna organizácia Lekári bez hraníc informovala, že pri leteckom útoku bolo zranených zhruba 200 ľudí.

Ochrana pred leteckými útokmi

Väznicu húsíovia využívali na zadržiavanie migrantov, väčšinou Afričanov, ktorí sa snažia dostať do Saudskej Arábie. Koalícia vedená Saudskou Arábiou sa vyjadrila, že povstalci nenahlásili Organizácii Spojených národov ani Medzinárodnému výboru Červeného kríža, že ide o miesto, ktoré potrebuje ochranu pred leteckými údermi.

Konflikt v najchudobnejšej arabskej krajine vypukol v roku 2014. Šiitskí rebeli húsíovia vtedy prevzali kontrolu nad hlavným mestom Saná a severom Jemenu. Vláda utieka na juh krajiny a neskôr do exilu v Saudskej Arábii.

Viac k témam: Lekári bez hraníc, Letecký útok, Občianska vojna, Obete
Zdroj: Webnoviny.sk – Letecký úder na väznicu v Jemene si vyžiadal najmenej 80 životov © SITA Všetky práva vyhradené.

22. januára 2022

Odporúčané články