2.8.2025 (SITA.sk) – Letný filmový festival 4 živly v Banskej Štiavnici sa začína už v stredu 6. augusta a potrvá do nedele 10. augusta. Festival hovorí, že ponuka sekcie pre rodiny s deťmi tento rok skrýva magické filmy a dve tvorivé dielne, ktoré pomôžu pochopiť zázračný svet okolo nás.
Tento rok sekcia Detských 4 živlov uvedie v distribučnej predpremiére celovečerný bábkový film Príbehy z čarovnej záhrady, ktorý vznikol v spolupráci Česka, Slovenska, Slovinska a Francúzska.
Tvorivá dielňa
Návštevníci si budú môcť medzi prvými slovenskými divákmi pozrieť okúzľujúcu snímku o troch deťoch, ktoré po smrti babičky prespávajú u dedka. Tam si pripomínajú to, čo ich babička naučila pomocou rozprávok o sile, láske a porazení smútku, a že s trochou odvahy sa dá prekonať každý ťažký moment.
S filmom bude súvisieť aj tvorivá dielňa – Maľovaná záhrada. Deti od 4 rokov si na nej budú môcť sadrové odliatky v tvare kvetov, zvierat a ďalších prírodných motívov, takže si kus vlastnej čarovnej záhrady budú môcť odniesť aj domov.
Japonský animovaný film Tajný život Arrietty z produkcie slávneho štúdia Ghibli prenesie deti do sveta fantázie a odhalí život takzvaných „maličkých ľudí“, ktorí žijú medzi nami, avšak pod podlahou a v ryhách stien. Všetko, čo potrebujú, si tajne požičiavajú od nás, „veľkých ľudí“. Arrietty a jej otec sa vydávajú na jej prvú výpravu do nášho sveta, no počas pátrania po potravinách ich zbadá veľký chlapec menom Šó, čo im môže poriadne skomplikovať život.
Druhá tvorivá dielňa Detských 4 živlov s názvom Tajomný papierový svet bude naviazaná na túto snímku a zameria sa na tradičné japonské umenie skladania papiera – origami. Deťom ukáže, ako sa dajú vytvoriť postavičky veľkosti dievčatka Arrietty, zvieratká a iné predmety len s kusom papiera.
Pes na cestách
Hraný rodinný film Pes na cestách vyrozpráva príbeh priateľstva medzi chorou 10-ročnou Zuzou a túlavým psom Lampom, ktorý sa preslávil cestovaním vlakmi naprieč krajinou. Jeho popularita však vyvolá nenávisť riaditeľa železničnej stanice, ktorý sa ho snaží zbaviť. Poľská snímka, inšpirovaná skutočnými udalosťami, si získala uznanie za citlivé spracovanie a silné posolstvo o vernosti a nádeji. Na 4 živloch bude uvedená s živým dabingom v podaní hercov Kamila Kollárika a Heni Jančišinovej Kollárikovej.
V ponuke Detských 4 živlov nebude chýbať ani dokumentárny film. V nemeckej snímke Chlapec z cirkusu bude môcť publikum sledovať 11‑ročného Santina, vyrastajúceho v cirkuse so svojou rozvetvenou rodinou a zvieratami. Najlepším kamarátom na cestách mu je jeho dedo, principál cirkusu, ktorý sa ho v deň narodenín spýta, s akým talentom by chcel v cirkuse vystupovať. Tento film uvedie festival v exkluzívnej slovenskej premiére.
Wallace a Gromit
Výber filmov pre detské publikum doplní diptych britských krátkych filmov o dvojici známej ako Wallace a Gromit. Bláznivý vynálezca a jeho inteligentný pes si podmanili srdcia divákov, ale aj amerických filmových akademikov, keďže obe snímky – Nesprávne nohavice aj O chĺpok – získali ocenenie Oscar v kategórii Najlepší krátky animovaný film.
Informácie o celom programe festivalu 4 živly nájdete zverejnený na stránke www.4zivly.sk. Vstupné na jednotlivé projekcie je 6 eur, deti do 15 rokov na projekciách Detských 4 živlov 4 eurá. Vstup na tvorivé dielne je voľný. Pre všetkých, čo si chcú užiť celý program festivalu, je k dispozícii permanentka a informácie o zvýhodnenom predpredaji sú takisto dostupné na webstránke podujatia.
Viac k témam: Filmový festival
Zdroj: SITA.sk – Letný filmový festival 4 živly v Banskej Štiavnici pripraví program aj pre najmenších © SITA Všetky práva vyhradené.
2. augusta 2025