Lídri Európskej únie chcú dosiahnuť dohodu s Britániou

Na rozhovoroch medzi Britániou a ďalšími 27 členskými krajinami Európskej únie došlo podľa predseda Európskej rady Donalda Tuska k určitému pokroku, veľa však ešte zostáva urobiť.BRUSEL19. februára (WebNoviny.sk) – Lídri Európskej únie chcú dosiahnuť dohodu, ktorá pomôže udržať Britániu v EÚ, aj keď dopracovať sa k nej bude pre mnohé krajiny náročné. Uviedla to v noci zo štvrtka na piatok nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Je tu želanie udržať Britániu ako člena Európskej únie,“ povedala Merkelová novinárom po prvom dni summitu EÚ v Bruseli. „Ukázalo sa, že dohoda nebude pre mnohých ľahká, ale že vôľa (dosiahnuť ju) existuje,“ citovala ju agentúra Reuters.

Renzi neočakáva dohodu už v piatok

Írsky premiér Enda Kenny podobne povedal, že lídri EÚ to myslia s uzavretím dohody o požiadavkách Londýna na nové podmienky členstva Británie v únii vážne a neželajú si, aby boli rozhovory bezvýsledné. Môže to však trvať dlhšie, než očakávali, zdôraznil.

Taliansky premiér Matteo Renzi naopak vyhlásil, že možnosti dosiahnutia dohody s Britániou ešte počas piatkového dňa vníma menej optimisticky než po príchode na summit – po tom, ako podľa neho počas prvého dňa rokovaní lídrov došlo v tejto záležitosti k „určitým krokom späť“.

EÚ plánuje mimoriadny summit s Tureckom o migračnej kríze

Predseda Európskej rady Donald Tusk hovoril po rokovaniach, ktoré trvali do noci, o „určitom pokroku“, podľa jeho slov je však ešte veľa potrebné urobiť. Podľa agentúry Reuters chce Tusk návrh dohody predložiť lídrom 28 členských krajín v piatok počas „anglických raňajok“ o 11.00 h, tento termín sa však môže ešte posunúť.

Oznámil tiež, že EÚ plánuje na začiatok marca mimoriadny summit s Tureckom o migračnej kríze. Spoločný akčný plán, na ktorom sa únia dohodla s Ankarou v novembri, podľa Tuska „ostáva prioritou“. Na základe tohto plánu by okrem iného mala EÚ poskytnúť tri miliardy eur na lepšiu starostlivosť o sýrskych utečencov v Turecku.

Tusk sa vyjadril po 15 hodinách rokovaní prvého dňa summitu EÚ, na ktorom lídri členských krajín hovorili o požiadavkách Londýna na nové vzťahy Británie s úniou, ako aj o pretrvávajúcej migračnej kríze.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. februára 2016

Odporúčané články