Lídri strán pokračujú v rokovaniach o novej vláde

Ak vznikne zhoda na programových prioritách, nasledovať bude spoločné vyhlásenie strán, ktoré momentálne rokujú o vzniku ľavo-pravej vlády.BRATISLAVA 15. marec (WebNoviny.sk) – Strany Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť v utorok popoludní pokračujú v rokovaniach o novej vláde. Rozhovory o programových prioritách sa začali v pondelok – trvali vyše osem hodín a ako po ich skončení povedal premiér a predseda Smeru Robert Fico v utorok by mali priority schváliť a pristúpiť k diskusii o pomeroch vo vláde a NR SR.

Ak vznikne zhoda na programových prioritách, nasledovať bude spoločné vyhlásenie strán, ktoré momentálne rokujú o vzniku ľavo-pravej vlády. Ako informoval riaditeľ tlačového odboru Úradu vlády SR Erik Tomáš, mohlo by to byť „veľmi rýchlo“, nevedel však spresniť čas.

PARLAMENTNÉ VOĽBY

Obrazom: Poslanci si prevzali osvedčenia o zvolení

Odporúčame:

Figeľova éra v KDH sa skončila, vzdal sa funkcie predsedu

Prieskum: Slováci uprednostňujú koalíciu na čele so Smerom

Ak by boli voľby teraz, Sieť a Kollár by v parlamente neboli

Pred rokovaním hovoril s médiami šéf Mosta-Híd Béla Bugár. „Ešte stále nie je dohoda. To znamená, že ak sa dohodneme na prioritách, potom prídu na rad personálne záležitosti, či už v parlamentne alebo vo vláde,“ povedal Bugár s tým, že chcú vidieť aj zmenu štýlu robenia politiky. Na otázku, či by sa do vlády mohli dostať aj ministri, ktorých v minulosti navrhovali odvolať, Bugár zopakoval, že túto tému ešte neriešili.

Novovznikajúcu vládu nepodporia MIroslav Beblavý, Katarína Macháčková, Simona Petrík zo Siete, ktorí to oznámili v pondelok.

Najnovšie sa k nim pridala aj ich kolegyňa zo strany Zuzana Zimenová, ktorá je prvou poslaneckou náhradníčkou. Zimenová sa poslaneckého mandátu ujme v prípade, že niektorý zo zvolených poslancov Siete nastúpi do exekutívy, vtedy ako prvá náhradníčka automaticky nastúpi do parlamentu. Zimenová by v národnej rade pôsobila ako nezaradená poslankyňa. Odborníčka na školstvo nie je členkou Siete, v strane viedla pracovnú skupinu pre vzdelávanie. Z pôvodne desaťčlenného poslaneckého klubu Siete by tak novú vládu podporovalo šesť poslancov. „Informovala som predsedníctvo, že nebudem vedieť podporiť Ficovu vládu. Ale to neznamená, že by som ako nezávislá poslankyňa nepodporila dobré návrhy v prospech školstva, či už prídu zo strany vlády alebo poslancov,“ povedala Zimenová.

Vládu Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd, a Siete odmieta podporiť aj Zsolt Simon z Mosta-Híd.

VÝSLEDKY PARLAMENTNÝCH VOLIEB

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

TAKTO PREBIEHALI PARLAMENTNÉ VOĽBY

Rokovania o novej vláde:

Lídri strán rokovali osem hodín, Fico oznámil výsledok

Simon z Mosta-Híd nepodporí vládu so Smerom, SNS a Sieťou

Bugár v liste vysvetľuje rokovania so Smerom a SNS

Beblavý nevylučoval spoluprácu so Smerom, zmenil však názor

Igor Matovič vyzval na konanie predčasných volieb

Most-Híd má podmienky, inak do vlády s Ficom nevstúpi

Sulík to povedal narovinu. Je ešte šanca na pravicovú vládu?

Matovič: Vláda Smeru, SNS, Mostu a Siete bola dohodnutá

Danko: Voliči SNS pochopia spojenie so Smerom a Mostom

Procházka hovoril s Ficom, rokovať o vláde bude aj Sieť

Bugár sa stretol s Ficom, rokovania o vláde budú pokračovať

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. marca 2016

Odporúčané články