Lieči kráľovskú rodinu a vie aký je recept na dlhovekosť

BRATISLAVA 13. septembra 2016 (WBN/PR) – Prominentný medzinárodný odborník homeopatickej komunity Dr. Peter Fisher, osobný lekár anglickej kráľovnej Alžbety II., hosťoval na Slovensku.

Dr. Peter Fisher pôsobí v Kráľovskej nemocnici pre integrovanú medicínu v Londýne ako riaditeľ výskumu a konzultant, sám seba charakterizuje ako „reumatológa a homeopata“, je šéfredaktorom časopisu Homeopathy. Na Slovensko prichádza s prednáškou o svojich skúsenostiach: „Homeopatia je v dnešnej dobe bezpečnou a efektívnou liečebnou metódou pre mnohé diagnózy, no lekári ani pacienti stále dostatočne nerozumejú jej potenciálu. Najväčším prínosom pre pacientov sú skúsení lekári homeopati s vyváženým prístupom, schopní stanoviť presnú diagnózu a rozhodnúť, kedy aplikovať homeopatickú a kedy konvenčnú liečbu.“

Dr. Fisher je členom expertného panelu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre tradičnú a doplnkovú medicínu. Podľa prezidentky WHO Margaret Chan je homeopatia dôležitou a často podceňovanou oblasťou zdravotnej starostlivosti, a preto vyzýva na proaktívny prístup pri jej výskume a aplikácii. Dr. Fisher sa o alternatívnu medicínu začal zaujímať pred mnohými rokmi po návšteve Číny. V anglickej kráľovskej rodine sa o homeopatiu zaujímajú už od polovice 19. storočia – kráľovnú Viktóriu k nej priviedol jej manžel princ Albert.

Homeopatia tretieho tisícročia

Homeopatia je založená na princípe liečby podobného podobným a pracuje s konceptom stimulačného alebo pozitívneho efektu nízkych dávok toxínov. Homeopatické liečivá v podstate telu hovoria: „tvoje ochorenie je podobné, ako vplyv tejto látky.“ Až 70 percent liečiv používaných v homeopatii sú prírodné látky rastlinného pôvodu.

Homeopatia dosiahla za ostatné storočie najväčší pokrok v pochopení mechanizmu účinnosti tzv. ultra-molekulárnych roztokov, v ktorých sa už nenachádza žiadna molekula pôvodnej látky. Klinické štúdie a biologické modely poskytujú čoraz viac dôkazov o tom, že sú efektívne, a lekárska veda postupne odhaľuje, ako fungujú. Najčastejšou reakciou skeptikov na homeopatickú liečbu je obvinenie, že ponúka len tzv. placebo efekt. Podľa Dr. Fishera je to výsledkom ľudského vnímania, ktorému sa akýkoľvek vplyv ultra-vysoko zriedenej látky zdá byť nemožný a neuveriteľný. „Dnes už máme k dispozícii viac než tisícku klinických štúdií, ktoré dokazujú, že homeopatia nie je len placebo.“

Dr. Fisher poukazuje na dôležitosť toho, aby bola homeopatia vnímaná lekármi aj pacientmi ako bezpečná a efektívna metóda, ktorá však o sebe netvrdí, že je liekom na všetky ochorenia. Homeopatia je účinná samostatne, ale výsledky prináša aj pri aplikácii paralelne s inými liečebnými metódami, vrátane klasickej západnej medicíny alebo iných doplnkových či alternatívnych metód. Lekár by mal po určení diagnózy zvoliť tú metódu liečby, ktorá je pre pacienta za daných okolností najvhodnejšia.
Jedným z najvýraznejších problémov dnešnej medicíny je rastúca anti-mikrobiálna rezistencia v dôsledku nadmerného užívania antibiotík. Dôležitým prínosom aplikovania homeopatie je jej potenciál na zníženie užívania liekov, a tým aj celkových nákladov na zdravotnú starostlivosť.

Dr. Fisher upozorňuje aj na paradox, keď kritici homeopatie o sebe tvrdia, že ich názor je vedecky podložený, no pritom ignorujú vedecké dôkazy hovoriace v prospech homeopatie. Prieskum vo viacerých krajinách sveta poukázal aj na to, že homeopatickej liečbe najviac dôverujú ženy s vysokou úrovňou vzdelania, zdravým životným štýlom a aktívnym záujmom o vlastné zdravie.

Receptom Dr. Fishera na dlhovekosť je „tešiť sa zo života, čo najlepšie využívať príležitosti a nefajčiť“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. septembra 2016

Odporúčané články