Maďarský úrad na ochranu štátnej suverenity začal prešetrovať činnosť Transparency International

527485_gettyimages 1487697916 170667a.jpg

25.6.2024 (SITA.sk) – Maďarský úrad na ochranu štátnej suverenity pred zahraničnými vplyvmi začal prešetrovať činnosť maďarskej pobočky medzinárodnej mimovládnej organizácie bojujúcej proti korupcii Transparency International. Organizácia v utorok uviedla, že dostala šesťstránkový list s oznámením vyšetrovania.

Úrad na ochranu suverenity si vyžiadal informácie o financiách a činnosti maďarskej pobočky Transparency International. Organizácia uviedla, že úradu vyhovie, ale vyjadrila presvedčenie, že existencia úradu je protiústavná.

Nezávislé médiá a mimovládne organizácie v závere minulého roka podpísali otvorený list odsudzujúci zákon o ochrane suverenity ako prostriedok na umlčanie kritikov vlády Viktora Orbána.

Európska komisia (EK), ktorá monitoruje aplikáciu legislatívy v 27-člennej Európskej únii, vo februári začala právne kroky voči Maďarsku pre jeho zákon o ochrane suverenity. Podľa EK tento maďarský zákon „porušuje niekoľko ustanovení“ legislatívy EÚ.

Viac k témam: Médiá, Mimovládne organizácie
Zdroj: SITA.sk – Maďarský úrad na ochranu štátnej suverenity začal prešetrovať činnosť Transparency International © SITA Všetky práva vyhradené.

25. júna 2024

Odporúčané články