Matovič a Lipšic podľa polície znevažujú prácu kriminalistov

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v posledných rokoch obvinila z korupcie alebo z porušovania povinností pri správe majetku, machináciách pri verejnom obstarávaní a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev desiatky ľudí.BRATISLAVA 7. apríla (WebNoviny.sk) – Prezídium Policajného zboru (PPZ) vyzvalo predsedu OĽaNO-NOVA Igora Matoviča a poslanca hnutia Daniela Lipšica, aby prestali dehonestovať prácu vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v snahe zviditeľniť sa v médiách.

Oddelenie komunikácie a prevencie PPZ tak v tlačovom vyhlásení reagovalo na obvinenia Matoviča a Lipšica, že orgány činné v trestnom konaní pri vyšetrovaní citlivých káuz nekonajú a zametajú ich pod koberec. „NAKA PPZ v posledných rokoch obvinila z korupcie alebo z porušovania povinností pri správe majetku, machináciách pri verejnom obstarávaní a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev desiatky ľudí,“ píše PPZ vo vyhlásení.

Tvrdí, že medzi obvinenými sú traja bývalí ministri, pričom v prípade dvoch ministrov výstavby a regionálneho rozvoja M. J. a I. Š. bol podaný návrh na podanie obžaloby, v prípade ministra školstva L. S. je už obžaloba na súde. Obvinených bolo podľa PPZ osem sudcov, deväť prokurátorov, 23 primátorov a starostov, desať poslancov samosprávy, 33 lekárov a desať vysokoškolských pedagógov. Viaceré prípady už boli odovzdané prokuratúre s návrhom na podanie obžaloby.

V roku 2014 bolo v rámci organizovaného zločinu vznesených 321 obvinení voči členom 51 organizovaných skupín a 20 obvinení voči členom troch zločineckých skupín, pričom celkovo bolo obvinených 929 osôb. V roku 2015 bolo v rámci organizovaného zločinu vznesených 162 obvinení voči členom 36 organizovaných skupín a 63 obvinení voči členom piatich zločineckých skupín, spolu bolo obvinených 857 osôb.

„V rámci činnosti daňovej kobry policajti NAKA PPZ zachránili štátnemu rozpočtu SR na nevyplatenej neoprávnene vyžiadanej vratke DPH skoro 54 miliónov eur a v rámci prípadov riešili celkovú škodu vo výške 289 miliónov eur,“ dodáva na záver PPZ.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. apríla 2016

Odporúčané články