Matovičovu výzvu na detektor berie Fico ako cirkusanstvo

Premiér Robert Fico tvrdí, že predložil dôkazy a nie výmysly, pripomenul tiež výpoveď kľúčového svedka, na Matoviča už viac nemá čas.

KEŽMAROK 10. februára (WebNoviny.sk) – Premiér SR Robert Fico nebude reagovať na výzvu lídra OĽaNO – NOVA Igora Matoviča, aby s ním išiel na detektor lži. Jeho návrh označil za cirkusantský.

Myslím si, že dôkazy, ktoré boli predložené, hovoria za všetko, už tu boli podávané všelijaké návrhy krížom krážom, myslím si, že všetko je v rukách orgánov činných v trestnom konaní, nech posúdia, či bol alebo nebol spáchaný trestný čin zo strany pána Matoviča a ja ich rozhodnutie budem rešpektovať,“ uviedol dnes premiér v Kežmarku na margo výzvy Matoviča, ktorý Ficovi, v prípade, že s ním na detektor lži pôjde a odpovie na jeho otázky, ponúka 121 miliónov korún (viac ako štyri milióny eur). Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OľaNO – NOVA) chce takýmto spôsobom ukončiť kauzu okolo predaja svojej bývalej firmy.

Odporúčame:

Matovič vyzval Fica na detektor lži, ponúka mu milióny

Vieme prví: Vandák účtovníctvo Matoviča do zberu nedal

Fico obvinil Matoviča, že regionPress predal bielemu koňovi

Matovič: Nie som daňový podvodník, Fico je klamár

Matovič podľa Fica klame, odstúpenie od zmluvy si nepamätá

Matovič: Fico robí zo zákonných vecí tunelovanie

Ondrej Dostál podal trestné oznámenie na premiéra Fica

Pán Matovič vulgárne a bez dôkazov urážal túto vládu, staval svoju kariéru na tom, že on je najlepší, ponaťahoval na seba biele vrany a ďalších ľudí a tvrdil, že on je ten, ktorý je zárukou verejného čistého života. Nie je to tak, dôkazy boli predložené, nič na nich nebolo vyvrátené a ja už to nechám na orgány činné v trestnom konaní, nemám čas sa viac zaoberať pánom Matovičom,“ reagoval predseda vlády. Podľa jeho slov predložil dôkazy a nie výmysly a pripomenul aj výpoveď kľúčového svedka, Pavla Vandáka. Opätovne dnes zopakoval svoje stanovisko.

Ak je tu niekto, kto si svoju kariéru buduje na obviňovaní iných, dokonca na obviňovaní zo závažných trestných činov, bez dôkazov, a s tvrdením, že on sám jediný je čistý, je normálny verejný záujem vedieť, či ten, kto takto obviňuje bez dôkazov, takýto život aj vedie, a to bez ohľadu na to, či ide o život podnikateľský či život politický,“ povedal Fico.

Z predložených dôkazov podľa neho vyplýva, že „deň pred daňovou kontrolou Matovič fiktívne prevádza svoju firmu na bieleho koňa, ktorý nemá žiadne peniaze a súčasne sa likviduje účtovníctvo, aby sa už nikdy nikto nemohol spätne dozvedieť, čo sa v tejto firme dialo„. Ako premiér zopakoval, Matovič nepredložil žiadne dôkazy, ktorými by vyvrátil, že fiktívne predal zmluvu bielemu koňovi bez financií a tiež to, že účtovníctvo nebolo odnesené do zberu alebo zničené. „Ako môžeme veriť niekomu, kto si nepamätá, či odstúpil od 122-miliónovej zmluvy?“ uviedol v reakcii premiér.

Predseda vlády SR v piatok 5. februára obvinil predsedu OĽaNO Igora Matoviča, že v roku 2008 fiktívne previedol svoju firmu regionPress na bieleho koňa, prepral 122 miliónov korún a zlikvidoval účtovníctvo firmy za roky 1997 až 2008, aby zabránil kontrole daňového úradu. Matovič podľa predsedu vlády 14. augusta 2008, deň pred plánovanou kontrolou daňového úradu, predal svoju firmu bielemu koňovi, Pavlovi Vandákovi, za 122 miliónov korún. V ten istý deň mala byť suma vo výške 121 milión korún vyplatená z firemného účtu na súkromný účet Igora Matoviča, zvyšný milión mal dostať v hotovosti. V rámci fiktívneho prevodu podľa premiéra Matovič odovzdal Vandákovi celé účtovníctvo firmy za dobu jej existencie, teda roky 1997 až 2008. Celé účtovníctvo regionPressu podľa Fica skončilo v zbere.

Podľa Vandáka však Matovič nedal účtovníctvo firmy do zberu, ale zrejme ho sám zničil. Vyplýva to z výpovede Vandáka pred Národnou protikorupčnou jednotkou Národnej kriminálnej agentúry, ktorú potvrdilo aj Prezídium Policajného zboru SR. Vandák tiež uviedol, že v roku 2008 podpisoval papiere, ktoré mu dával Matovič bez toho, aby vedel, o čo ide. Matovič Vandákovi podľa jeho výpovede povedal iba to, že bude chodiť vymáhať pohľadávky. Vandák sa stal po podpise zmluvy 14. augusta 2008 majiteľom podniku s účtom, na ktorom bolo viac ako 121 miliónov korún. Vandák však tvrdí, že o tom nevedel a že nikdy toľko peňazí nemal. Podľa premiéra Matovič 10. októbra 2008, teda dva mesiace po prevode firmy, od zmluvy o predaji odstúpil. Predseda OĽaNO Igor Matovič všetky obvinenia premiéra odmietol, tvrdenia označil za lož a predsedu vlády za klamára. Matovič dôrazne vylúčil, že by krátil dane alebo pri podnikaní inak podvádzal. Uviedol tiež, že Fico sa k dokumentom, ktoré novinárom predložil, dostal nelegálnym spôsobom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. februára 2016

Odporúčané články