Mayová navštívila Nemecko, chce zachovať čo najužšie väzby

Britská premiérka Theresa Mayová absolvovala v stredu svoju prvú zahraničnú cestu vo funkcii. Brexit podľa nej neznamená aj stratu doterajších priateľov.BERLÍN 20. júla (WebNoviny.sk) – Nová britská premiérka Theresa Mayová v stredu ubezpečila, že napriek očakávanému odchodu Britov z Európskej únie chce udržať úzke hospodárske vzťahy s Nemeckom. Uviedla to počas návštevy Berlína, do ktorého pricestovala v rámci svojej prvej zahraničnej cesty po minulotýždňovom nástupe do funkcie. Podobne ako nemecká kancelárka Angela Merkelová je aj britská premiérka stúpenkyňou voľného obchodu a výrazného hospodárskeho rastu.

Na margo kontroverznej otázky zachovania prístupu ostrovnej monarchie do zóny voľného obchodu aj v prípade nezachovania veľkorysosti Londýna voči občanom iných členských štátov Theresa Mayová uviedla: „To bude časťou našich rozhovorov“. Prisťahovalectvo bolo jednou z dôležitých tém referenda o brexite. Mayová sa preto bude usilovať obmedziť prílev občanov z unijných štátov do Veľkej Británie.

VŠETKO O BREXITE

Nová britská premiérka zdôraznila, že brexit neznamená stratu doterajších priateľov. „Charakter našich vzťahov sa zmení, avšak chceli by sme zachovať čo možno najužšie väzby,“ citovala tlačová agentúra DPA slová britskej premiérky na spoločnej tlačovej konferencii. Nemecká kancelárka pri tejto príležitosti potvrdila, že – bez ohľadu na úvahy Ankary o obnovení trestu smrti v Turecku – trvá na platnosti dohody EÚ-Turecko; jej základom zostáva garantovanie bezpečnosti pre ľudí vracaných z Grécka do Turecka. Merkelová súčasne poznamenala, že nemá žiadne indície o tom, že by Turecko v tejto otázke nechcelo plniť svoje záväzky.

Odporúčame:

Prvýkrát zasadla nová britská vláda, nebude len o brexite

Británia nebude predsedať Rade EÚ, zastúpiť ju má Estónsko

Podľa jej slov sa vývoj v oblasti naďalej intenzívne monitoruje, v čom zohráva úlohu významného partnera Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Merkelová využila túto príležitosť, aby dala najavo svoje znepokojenie nad rozsiahlymi čistkami v Turecku po zmarenom pokuse o prevrat v krajine.

Návšteva Nemecka bola pre nástupkyňu odstúpivšieho britského premiéra Davida Camerona vôbec prvou zahraničnou cestou po prevzatí úradu predsedníčky britskej vlády. Už vo štvrtok zavíta Theresa Mayová do Paríža, kde bude rokovať s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. júla 2016

Odporúčané články