Médiá a opozícia sú naďalej obviňované z atentátu na premiéra, SaS navrhuje zriadenie medzinárodnej vyšetrovacej komisie (video)

525017_branislav grohling 676x451.jpeg

28.5.2024 (SITA.sk) – Nenávisť neutícha a médiá sú spolu s opozíciou zo strany koalície aj naďalej obviňované z atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Podľa strany Sloboda a solidarita (SaS) sa tak deje aj napriek tomu, že atentát opakovane odsúdili a podporili koaličné uznesenie národnej rady.

Celospoločenský zmier

Rozličné politické názory podľa strany nemôžu viesť k násiliu, a preto ponúkla tri konkrétne predpoklady nevyhnutné pre dosiahnutie celospoločenského zmieru. Predseda SaS Branislav Gröhling priblížil, že prvým predpokladom je zastavenie vulgárnych a osobných útokov na médiá, novinárov a politických oponentov.

Druhým predpokladom je záruka slobody slova a slobodných médií a tretím je zriadenie medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra, v ktorej by mala zastúpenie koalícia aj opozícia.

Rôzne interpretácie atentátu

Poslanec Juraj Krúpa (SaS) spresnil, že existujú rôzne interpretácie atentátu. Zámerom komisie má byť aj predchádzanie a vyšetrovanie dezinformácií alebo dezinterpretácií a tiež dozerať na to, aby nedošlo k ďalším pochybeniam.

Vytvorenie komisie je podľa Krúpu jediná správna cesta, ako sa vyhnúť dezinformáciám v súvislosti s atentátom, pričom verí, že koalícia nebude mať s jej vytvorením problém. Vládne útoky na médiá podľa Gröhlinga nepoľavili a, naopak, ešte viac sa zintenzívnili.

„Sme svedkami neakceptovateľného tlaku na slobodné médiá a slobodu slova,“ vyhlásil predseda SaS, podľa ktorého sú nezávislé médiá základným prvkom demokracie.

Vyzýva opozíciu aj koalíciu

SaS preto vyzvala opozíciu aj koalíciu, aby o navrhnutých bodoch diskutovali a prispeli k ukončeniu nenávisti a rozdeľovaniu slovenskej spoločnosti, pretože sloboda sa podľa SaS momentálne ukazuje ako najdôležitejšia a najohrozenejšia hodnota.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Sme svedkami situácie, keď vláda zneužíva svoju moc a snaží sa ovládnuť verejnoprávne médiá, bojkotuje seriózne kritické nezávislé médiá, a tým pádom chce manipulovať a ovplyvňovať kritický charakter spravodajských relácií,“ uviedol tímlíder SaS pre kultúru René Parák a pokračoval, že spoločnosť je svedkom aj toho, že akcionári a iné súkromné strany, ktoré vlastnia médiá chcú získať výhody takým spôsobom, že ich aktivity presahujú rovnováhu medzi podnikaním a slobodou prejavu médií.

Scenár ako v Maďarsku

Ako pripomenul, uplynulé trendy v médiách a hybridná vojna s Ruskom podnietili krajiny, aby zvážili prijatie zákonov pre reguláciu poskytovania mediálneho obsahu.

„Prijať treba aj opatrenia na to, aby majitelia, akcionári a poskytovatelia mediálnych služieb zaručili redakčnú nezávislosť,“ dodal Parák a tým, že je nevyhnutné, aby existovali záruky na uplatňovanie redakčnej slobody v celej únii, aby ľudia dostávali pravdivé, overené, odborné a kvalitné informácie.

Parák upozornil, že ak tomu tak nebude, Slovensku hrozí rovnaký scenár ako v Maďarsku, kde sú kritické hlasy umlčané.

Viac k témam: predseda sas, Sloboda médií, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej, vyšetrovacia komisia
Zdroj: SITA.sk – Médiá a opozícia sú naďalej obviňované z atentátu na premiéra, SaS navrhuje zriadenie medzinárodnej vyšetrovacej komisie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

28. mája 2024

Odporúčané články