Miesto v extralige nevybojovali, v hokeji pokračujú cez EUHL

BRATISLAVA 13. apríla (WBN/PR) – Pred niekoľkými rokmi ešte brázdili extraligové klziská, dnes sa venujú štúdiu na vysokých školách. V nádnárodnom projekte EUHL (Európska univerzitná hokejová liga) figuruje v súčasnosti takmer 20 bývalých extraligistov, ktorí si nevybojovali stabilné miesto v kádri najvyššej slovenskej súťaže a rozhodli sa pre vysokoškolské štúdium. Projekt, za ktorým stojí bývalý reprezentant Ľubomír Sekeráš a prepája vzdelávanie s hokejom, si pochvaľuje i niekdajší hráč extraligovej Bystrice, Trenčína či Nitry – Matúš Vizváry.

Prebojovať sa z juniorskej súťaže do tej najvyššej sa v súčasnosti podarí len veľmi nízkemu percentu hráčov, no ešte ťažšie ako sa tam dostať je si svoje miesto udržať. Mená ako Ondrej Broska, Matúš Vizváry či Filip Mančák si pamätá azda každý sympatizant slovenského hokeja. Ani po desiatkach, v niektorých prípadoch až stovkách zápasov v extralige, sa im v tejto súťaži nepodarilo udržať. Namiesto odchodu do nižších líg, či už na Slovensku alebo v iných krajinách, sa títo mladí hráči rozhodli pre vysokoškolské štúdium a súčasne pre EUHL – univerzitnú ligu, za ktorou stojí okrem iných i Ľubomír Sekeráš. V nadnárodnom projekte pôsobí v súčasnosti takmer 20 bývalých extraligistov. „EUHL je dobrou možnosťou ako skĺbiť obľúbený šport a štúdium, veľmi sa mi páči tento koncept. Pre mňa je vhodnou alternatívou ako sa venovať hokeju aj po skončení profesionálnej kariéry. Verím, že v budúcnosti budú tí najlepší hráči z EUHL po skončení štúdia schopní hneď naskočiť do našej najvyššej ligy, podobne ako je to v Severnej Amerike,“ rozhovoril sa Vizváry, ktorý v súčasnosti študuje na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Extraligový ľad okúsil po prvý raz v sezóne 2008/2009 v drese HK Orange 20, tú nasledujúcu odohral za Banskú Bystricu. Zadné rady vystužil tiež v Dukle Trenčín, niekoľko krát štartoval i za HK Nitra. „Na slovenskú extraligu spomínam v dobrom, mal som možnosť hrať s vynikajúcimi hráčmi a takisto zažiť plno emócií – či už na ľade alebo mimo neho. Napríklad play-off v roku 2011, v ktorom sa sme ako Bystričania stretli s rivalom zo Zvolena. To bolo fantastické,“ zaspomínal si Vizváry, ktorý sa napokon rozhodol pre štúdium na univerzite. Vďaka projektu EUHL sa však svojho obľúbeného športu nemusel definitívne vzdať: „Úroveň univerzitného hokeja je vcelku dobrá. Na jednej strane vidno, že je tu veľa šikovných hráčov, na strane druhej však chýba taktická vyspelosť tímov, akú som mal možnosť vidieť napríklad v extralige.“ Na najvyššiu slovenskú súťaž po odchode ale nezanevrel, sleduje hlavne svojich bývalých spoluhráčov a dobrých kamarátov. „Extraligu sledujem zväčša prostredníctvom správ na internete, keďže nemám veľa času na pozeranie zápasov. Páči sa mi, že sa zaviedli novinky, ktoré z nej robia väčšiu show. Sledujem napríklad Ondreja Rusnáka, taktiež ma veľmi teší akú sezónu mal Filip Surovka v Martine,“ úprimne sa priznal 27-ročný obranca. A komu by najväčšmi doprial tento rok majstrovský titul? „Keď už mám povedať jeden tím, tak by som sa priklonil k Banskej Bystrici,“ pousmial sa.

Hráči, ktorí si vyskúšali slovenskú extraligu a v súčasnosti pôsobia v EUHL:
Gladiators Trenčín: Filip Buliš, Juraj Zemko, Jakub Feranec, Ondrej Broska, Radko Cíger
Paneuropa Kings: Nikolas Ketner
Diplomats Pressburg: Christian Kraus, Matúš Vizváry, Martin Kovaľ
UMB Banská Bystrica: Matej Koch, Róbert Mendel, Adam Kasanický, Matej Majling, Matúš Kamzík, Filip Mančák, Michal Žáčik, Juraj Šeliga

autor: Janka Danková

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. apríla 2016

Odporúčané články