Minister Kažimír plánuje odísť z aktívnej politiky, chce nahradiť Makúcha na poste guvernéra NBS

360242_peter kazimir 1 676x451.jpg

BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Minister financií Peter Kažimír sa bude uchádzať o pozíciu guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS).

Potvrdilo to ministerstvo financií v reakcii na utorňajšie rozhodnutie súčasného guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha odstúpiť z funkcie k 1. marcu budúceho roka.

„Moje rozhodnutie je zároveň rozhodnutím odísť z aktívnej politiky. Funkciu ministra financií som vždy vnímal ako odborný post, ktorý sa na jednej strane od politiky oddeliť nedá, ale na strane druhej sa o to treba stále usilovať. Ja som sa snažil tieto dve polohy vyvažovať. Na pozícii guvernéra NBS ma láka možnosť zostať už iba vo svete čísel,“ uviedol minister Peter Kažimír.

Kritika opozície

Opozícia však potvrdenie informácií medializovaných v uplynulých mesiacoch, podľa ktorých mal Makúch odstúpiť a nahradiť ho mal Kažimír, kritizuje.

Podľa liberálov z SaS sa totiž týmto krokom spochybňuje nezávislosť centrálnej banky, ako ju vyžaduje zákon a tradícia moderného centrálneho bankovníctva. Konanie Petra Kažimíra a Jozefa Makúcha považuje SaS za nedôstojné a amorálne. Strana preto očakáva, že prezident, ktorý guvernéra centrálnej banky vymenúva na návrh vlády po odhlasovaní parlamentom, sa takémuto personálnemu návrhu vzoprie.

„Ak Peter Kažimír chce ujsť z korupčnej vlády Petra Pellegriniho rovnako ako Marek Maďarič, mal by to urobiť aspoň so štipkou pokory voči občanom a sebareflexie. Miesto toho sa správa vypočítavo, arogantne, akoby funkcia guvernéra centrálnej banky bola tovarom, ktorý sa dá kúpiť,“ reagoval poslanec za SaS Jozef Rajtár.

Funkčné obdobie je šesť rokov

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch predložil v utorok bankovej rade oznámenie o vzdaní sa funkcie guvernéra, a to uplynutím 1. marca 2019.

V prípade neskoršieho dňa účinnosti vymenovania nového guvernéra NBS až do tohto neskoršieho dňa bude Makúch plne zastávať a vykonávať funkciu guvernéra. Informovala o tom NBS prostredníctvom tlačového komuniké.

Funkčné obdobie guvernéra Národnej banky Slovenska je zo zákona šesť rokov. Teda v tomto prípade funkčné obdobie Jozefa Makúcha je do 12. januára 2021. Guvernéra vymenúva prezident na návrh vlády, ktorý musí schváliť parlament.

Viac k témam: Jozef Makúch, minister financií, Ministerstvo financií SR, Národná banka Slovenska (NBS), Peter Kažimír
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Kažimír plánuje odísť z aktívnej politiky, chce nahradiť Makúcha na poste guvernéra NBS © SITA Všetky práva vyhradené.

27. novembra 2018

Odporúčané články