Minister Lajčák nezmenil svoj postoj k možnej demisii a nešetril kritikou na slovenský parlament

392287_3j2a3250 676x451.jpg

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Stále platí alternatíva, že pokiaľ zo slovenských zástupcov nikto nepocestuje na konferenciu Organizácie spojených národov (OSN) v Marakéši, podá šéf rezortu zahraničných vecí Miroslav Lajčák demisiu.

Potvrdil to pred stredajším rokovaním vlády SR samotný Lajčák, ktorý hovorí, že je vo svojich názoroch a vyjadreniach konzistentný. Podľa jeho slov musí byť vo svojich rozhodnutiach v súlade so svojím vlastným svedomím a túto pomyselnú hranicu neprekročí.

Bezpečnostná stratégia je kvalitná

Lajčák odpovedal tiež na otázky o Bezpečnostnej a Obrannej stratégii, ktoré schválila vláda SR ešte počas minulého roka. Lajčák uviedol, že Bezpečnostná stratégia, ktorú vypracúval jeho rezort, je kvalitným dokumentom, ale v súčasnosti je to už záležitosťou Národnej rady SR.

„Pre mňa je dôležité, aby som sa rozhodol v súlade s mojím svedomím. Nechcem špekulovať, ja som jasne povedal, že hovorím to, čo si myslím. Ja s nikým nebojujem, moje slová stále platia. Ja som minulý týždeň povedal, ako to je a som konzistentný vo svojich vyjadreniach,“ povedal Lajčák.

Na otázku, či by bol dobrou náhradou za neho expremiér a poslanec NR SR Robert Fico, nechcel Lajčák odpovedať s tým, že ide o špekuláciu. Práve meno šéfa koaličného Smeru-SD sa medializovalo v súvislosti s možnou náhradou za Lajčáka. Ten totiž pohrozil demisiou v prípade, že na konferenciu OSN v Marakéši nepocestuje slovenský zástupca.

Kritika slovenského parlamentu

Šéf rezortu zahraničných vecí Lajčák vníma z Národnej rady SR všetko možné, len nie racionalitu. Uviedol to v reakcii na situáciu na Ukrajine, na ktorú reagovalo viacero poslancov.

„Ja keď sledujem náš parlament, tak vôbec neviem, kde to my žijeme,“ povedal. Podľa Lajčáka je Bezpečnostná stratégia, ktorú vypracoval jeho rezort, kvalitným dokumentom, ale o tom, či bude schválená, alebo nie, musí rozhodnúť parlament.

„My sme si spravili svoju úlohu a prácu. Stojíme si za týmto dokumentom, ale teraz je to na koaličných lídroch, a Národnej rade SR,“ uzavrel Lajčák.

Viac k témam: Miroslav Lajčák, OSN Organizácia spojených národov, pakt o migrácii OSN, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Lajčák nezmenil svoj postoj k možnej demisii a nešetril kritikou na slovenský parlament © SITA Všetky práva vyhradené.

28. novembra 2018

Odporúčané články