Ministerstvo varuje učiteľov, pozor na porušenie zákona

Riaditeľské voľno bez príčiny môže byť porušením zákona. Ak sa preukáže zneužitie inštitútu riaditeľského voľna, dôsledky voči riaditeľom budú musieť vyvodiť jednotliví zriaďovatelia škôl.

BRATISLAVA 22. januára (WebNoviny.sk) – Ministerstvo školstva v súvislosti s plánovaným štrajkom učiteľov upozorňuje zriaďovateľov aj riaditeľov škôl, že vyhlásené riaditeľské voľno bez príčiny môže byť porušením zákona. Riaditeľské voľno totiž nie je štrajk a inštitút riaditeľského voľna môže škola využiť len zo závažných organizačných a prevádzkových dôvodov. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Podľa ministra treba brať na vedomie, že ak nie sú učitelia odhlásení zo zdravotného poistenia a rozhodnú sa vykonávať iba náhradnú pracovnú činnosť, môže sa takéto konanie zo strany riaditeľa školy javiť ako účelové zneužitie inštitútu riaditeľského voľna. Rezort tiež upozorňuje, že plánovaný štrajk neorganizuje príslušná odborová organizácia v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní. „Keďže táto akcia nie je zastrešovaná žiadnou organizáciou s právnou subjektivitou, každý učiteľ je v nej sám za seba a sám aj nesie všetky právne riziká,“ upozorňuje minister školstva Juraj Draxler. Ministerstvo učiteľov nezamestnáva, takže nebude vstupovať do pracovnoprávnych vzťahov. Draxler zároveň dodáva, že podobná akcia, ktorú by nikto formálne nezastrešoval, nemá v Európe precedens.

Zamestnanec počas štrajku nemá nárok na žiadne plnenie poskytované zamestnávateľom, pretože štrajkuje z vlastnej vôle. Nemá nárok na mzdu a počas tohto obdobia je vylúčená povinnosť platiť poistné. Svojvoľné vyhlásenie riaditeľského voľna zo strany riaditeľa je podľa ministerstva iba snaha obísť zákon s cieľom zachovať si všetky mzdové aj odvodové nároky bez toho, aby pedagógovia nastúpili do práce a riadne si plnili svoje povinnosti. Ak sa preukáže zneužitie inštitútu riaditeľského voľna, dôsledky voči riaditeľom budú musieť vyvodiť jednotliví zriaďovatelia škôl.

Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov sa na rokovaní vo štvrtok 21. januára nedohodli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom na podmienkach, ktoré by odvrátili plánovaný štrajk učiteľov. Pedagógovia teda definitívne vstúpia do neobmedzeného štrajku v pondelok 25. januára. Dodnes sa na internetovej stránke Iniciatívy slovenských učiteľov registrovalo na účasť v štrajku vyše 10 600 pedagogických a odborných zamestnancov z viac ako 630 škôl. Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov však hovorí, že učitelia sa stále môžu registrovať a ich počet môže narastať.

Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov hovorí, že iniciatíva riaditeľom nikdy neodporúčala ani neodporúča využívať pri štrajku inštitút riaditeľského voľna. „Tlačovú správu ministerstva školstva považujeme za pokus zastrašiť riaditeľov a zriaďovateľov. Sme prekvapení z postupu ministerstva školstva, ktoré sa očividne snaží zabrániť učiteľom a riaditeľom vykonávať ústavou zaručené právo štrajkovať,“ hovorí Crmoman. Iniciatíva zároveň pripomína, že riaditeľ má k dispozícii iba päť dní riaditeľského voľna, a keby bol týmto počtom limitovaný, dochádzalo by k neprípustnému obmedzovaniu práva na štrajk v školstve len na päť dní v roku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. januára 2016

Odporúčané články