Ministerstvo zdravotníctva predstavilo hlavné kritériá pre stratifikáciu nemocníc

369290_ministerstvo zdr 676x451.jpg

BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) v utorok predstavilo odbornej verejnosti hlavné kritériá pre stratifikáciu nemocníc. Informovalo o tom v tlačovej správe.

Všetky kritériá ministerstvo ešte nezverejnilo, bude o nich rokovať nielen s poskytovateľmi, hlavnými odborníkmi na jednotlivé špecializácie, zriaďovateľmi, ale aj so stavovskými zdravotníckymi a pacientskymi organizáciami.

Bezpečnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti v nemocniciach sa podľa MZ bude od roku 2019 posudzovať napríklad aj cez mieru reoperácií a rehospitalizácií. Ich súčasná miera by mala v horizonte piatich rokov klesnúť v priemere o polovicu, predpokladá MZ.

Z pohľadu financovania zdravotnej starostlivosti každá reoperácia, spôsobená nižšou kvalitou predchádzajúceho výkonu, znamená duplicitne vynaložené peniaze.

Vlastná vyššia špecializácia

Nemocnice si po novom budú môcť vybrať vlastnú vyššiu špecializáciu. „Nemocnica sa bude môcť rozhodnúť, či dokáže splniť nastavené kritériá a vie zabezpečiť pacientom požadovanú kvalitu napríklad na oddelení gastroenterológie, a to prijatím špecialistu či investíciou do modernejšieho vybavenia a počtom úspešných intervencií. Prípadne si môže nemocnica povedať, že sa sústredí radšej na neurochirurgiu, kde už dobré výsledky má,“ uviedol generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana.

Kritériom pre posudzovanie kvality zdravotnej starostlivosti v nemocniciach bude aj minimálny počet operácií v danej skupine výkonov za rok.

Podľa medzinárodných štúdií, ale aj dát zo Slovenska, súvisí rastúca miera reoperácií, respektíve aj riziko zbytočných úmrtí, práve s nižším počtom výkonov na oddelení. Napríklad pri operáciách v oblasti brušnej dutiny by v budúcnosti malo oddelenie ročne operovať minimálne 30 pacientov, ideálne však 70 a viac pacientov.

Dnes sú oddelenia, ktoré zoperujú za rok napríklad iba dvoch až piatich pacientov, ktorí potrebujú takúto operáciu. „Ak sa na oddelení robia dve operácie daného typu za rok, zdravotníci nemajú kde nabrať skúsenosti na komplikovanejšie prípady. Tie však nechýbajú lekárom, ktorí pracujú na oddelení, kde sa týchto zákrokov spraví ročne štyridsať,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Dosť času na nové kritériá

Nemocnice dostanú na prípravu na nové kritériá podľa MZ dostatok času. Prvýkrát sa v praxi použijú v roku 2020, pričom ich postupný nábeh potrvá do roku 2021. V prípade oddelení, ktoré nesplnia po roku 2021 kvalitatívne kritériá, sa táto skutočnosť premietne do zmlúv a úhrad z verejného zdravotného poistenia.

Pacienti sa však podľa rezortu zdravotníctva nemusia obávať, že by ich nemal kto operovať. „Poisťovne totiž zároveň navýšia zazmluvnený počet operácií tým oddeleniam, ktoré sa nachádzajú v rovnakej spádovej oblasti, majú rovnakú špecializáciu, no navyše splnili nastavené kritériá kvality a bezpečnosti liečby,“ vysvetlila úlohu poisťovní prezidentka Asociácie zdravotných poisťovní SR Katarína Kafková.

Zároveň dodala, že zachovanie dostupnosti je popri kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti jedným z kľúčových kritérií pripravovaných zmien.

Špeciálne doliečovacie lôžka

Z pohľadu pacientov by sa mali po spustení projektu stratifikácie zlepšiť aj podmienky na doliečovanie a následnú zdravotnú starostlivosť, teda dlhodobú starostlivosť.

Hneď ako to pacientov zdravotný stav umožní, prevezú ho do nemocnice v blízkosti jeho bydliska, kde bude doliečovaný na špecializovaných lôžkach určených výhradne na následnú starostlivosť. „Starostlivosť o dlhodobo chorých patrí medzi naše priority, preto v budúcnosti počítame s nárastom počtu doliečovacích lôžok,“ dodáva A. Kalavská.

Pacienti po vážnejších operáciách často potrebujú na doliečenie týždne, ktoré im však nemocnica na akútnych lôžkach nemôže z kapacitných dôvodov zabezpečiť. Takíto pacienti sú potom prepúšťaní do domácej starostlivosti, kde MZ chce podporiť domácu ošetrovateľskú starostlivosť.

Odborná pracovná skupina

Následná starostlivosť tak nebude iba na rodinných príslušníkoch, čo sa v mnohých prípadoch stáva. Práve reprofilizácia lôžok na oddeleniach, ktoré nesplnia kvalitatívne kritériá, na lôžka doliečovacie, je príležitosťou, ako môžu nemocnice využiť svoje uvoľnené kapacity v prospech pacienta. Vyrieši sa tak problém nedostatku doliečovacích lôžok, ktorý už dnes pociťujeme.

Kritériá pre stratifikáciu vypracovala odborná pracovná skupina zložená zo zástupcov MZ SR, Úradu vlády SR, zdravotných poisťovní Dôvera, Union a Všeobecnej zdravotnej poisťovne a expertov z medzinárodnej poradenskej spoločnosti The Boston Consulting Group.

Cieľom stratifikácie podľa MZ je, aby bol pacient liečený na miestach, kde mu dokážu poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť, aby v nemocnici strávil menej času a po operácii sa bude doliečovať bližšie k svojmu bydlisku na reprofilizovaných lôžkach doliečovacej a následnej starostlivosti.

Viac k témam: Andrea Kalavská, Dôvera zdravotná poisťovňa, Inštitút zdravotnej politiky, minister zdravotníctva, Ministerstvo zdravotníctva SR, nemocnice, stratifikácia nemocníc, The Boston Consulting Group, Union zdravotná poisťovňa, VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo zdravotníctva predstavilo hlavné kritériá pre stratifikáciu nemocníc © SITA Všetky práva vyhradené.

27. novembra 2018

Odporúčané články